Через низьку активність Сонця на Землі може настати льодовиковий період

Через низьку активність Сонця на Землі може настати льодовиковий період

Нещодавно вчені відмітили зменшення плям, що виникають на Сонці. Зниження активності світила може спричинити малий льодовиковий період — такий висновок зробили з цього науковці.

Джерело: Відомості

Нещодавно вчені відмітили зменшення плям, що виникають на Сонці. Зниження активності світила може спричинити малий льодовиковий період — такий висновок зробили з цього науковці, пише ТСН.

Про аномальності в поведінці світила свідчить і той факт, що з великим запізненням закінчився період його мінімальної активності, який тривав понад 26 місяців замість звичайних 16. Також ослабнув сонячний вітер — потік заряджених часток, що випускаються світилом. Його тиск, якщо вірити науково-дослідницькому інституту в США, знизився у середньому на 20 відсотків за останні 50 років. 

При цьому сонячних плям і протуберанців — цих своєрідних індикаторів життєдіяльності світила — ставало все менше і менше. Минулий двадцять третій 11-річний цикл був найскромнішим у цьому плані за ціле століття. А в майбутньому плями взагалі можуть зникнути.

За прогнозами дослідників з американської Національної сонячної обсерваторії (NSO), у 24-му циклі, який розпочався нещодавно, їх вже буде вдвічі менше. А до 25-го циклу настане повне очищення. І період мінімальної активності затягнеться на десятиліття.

Плями виникають у результаті збурення окремих ділянок магнітного поля Сонця і пов'язані з його величиною. Наприклад, відомо: плями не з'являються, якщо магнітна індукція у них падає нижче 1500 Гаус.

З 1990 року і до цього часу дослідники Метью Пенн та Вільям Лівінгстон з NSO обстежили кілька тисяч плям і виявили, що сила їх полів зменшилася з 2700 до 2000 Гаус. Тобто стан магнітного поля світила наближається до того, що плями просто не зможуть виникати. 

Причину «ослаблення» Сонця вчені поки що не виявили. Швидше за все, вона прихована у змінах в глибинних процесах. Можливо, порушилася циркуляція плазми всередині і біля поверхні світила.

Вчені не наполягають, що їх прогноз про те, що Сонце зануриться у довготривалий мінімум активності, обов'язково збудеться. Але наголошують, що щось подібне вже бувало в історії людства. Наприклад, з 1310 по 1370, з 1645 по 1715 рік. У цей час кількість сонячних плям знижувалася у тисячу разів у порівнянні зі «звичайними» роками. А Землю охоплювали так звані малі льодовикові періоди. Причому загальна кількість плям в цей час була у тисячу разів менше, ніж набралося б за стільки ж років у нашу епоху. За свідченнями літописців, тоді замерзали Темза і Сена, сніг випадав навіть на півдні Італії.

З приводу того, коли ж настане нинішній малий льодовиковий період, думки дослідників розходяться. Одні погрожують, що починаючи з 2020 року, інші — аж з 2014-го. У будь-якому випадку прихильники Пенна і Лівінгстона побоюються не глобального потепління, як більшість їх колег, а глобального похолодання, викликаного аномальним спокоєм Сонця.

Loading...