Бельгія відстоює авторські права на картоплю фрі
Картопля фрі або фріт, як її називають у Бельгії, може бути визнана Євросоюзом традиційним бельгійським кулінарним спеціалітетом. Прецедент уже є: раніше права на традиційні страви — хачапурі, чачу, сулгуні — захистила Грузія.
Картопля фрі або фріт, як її називають у Бельгії, може бути визнана Євросоюзом традиційним бельгійським кулінарним спеціалітетом. Прецедент уже є: раніше права на традиційні страви — хачапурі, чачу, сулгуні — захистила Грузія.
Бельгійці стверджують, що всесвітньо відомий гарнір, який стали називати «французькою картоплею» з подачі британських солдатів, які спробували його в Бельгії під час Першої світової війни, був уперше поданий до стола у Фландрії (регіон на півночі Бельгії) ще в XVI столітті й у такий спосіб є бельгійським кулінарним спеціалітетом, передає «Дело».
Кулінарний спеціалітет — унікальний харчовий продукт, придуманий або винайдений у якій-небудь країні або місцевості або такий, що отримав поширення через певну національну кухню.
Асоціація Brussels Frites Forum оголосила про намір ініціювати з цією метою так звану «громадську ініціативу», законодавство про застосування якої набуло чинності в ЄС із 1 квітня.
Асоціація, зокрема, має намір домагатися, щоб фріт був привласнений захищений законодавством ЄС географічний статус традиційної страви бельгійської кухні, і одержати ексклюзивне торговельне право на найменування фріт, «французька картопля» і чіпси. Намір бельгійців обурив французьких аграріїв, які попередили, що у випадку, якщо Єврокомісія зареєструє заявку від Бельгії, вони можуть улаштувати тракторну блокаду на франко-бельгійському кордоні.
У відповідності з Лісабонським договором, що вступив у силу в 2009 році, Єврокомісія зобов’язана прийняти до розгляду петицію представників цивільного суспільства, якщо підписи під документом поставили не менше одного мільйона громадян ЄС. При цьому законодавчого оформлення власної ініціативи в принципі може домагатися будь-який європеєць.
Збір підписів під петицією повинен здійснюватися, щонайменше, в одній третині держав-членів ЄС електронним або письмовим способами. Підписати документ повинні як мінімум дев’ять (на сьогоднішній день) з 27 країн-членів ЄС. Кількість підписів від кожної держави залежить від чисельності її населення: для малих країн ЄС потрібне менше число підписів, а для великих воно повинне становити близько 0,2% від загальної кількості жителів.
Ініціатори «громадської ініціативи» зобов’язані протягом 12 місяців після реєстрації Єврокомісії зібрати не менше одного мільйона підписів у її підтримку. На впровадження нового законодавства, що також проходить процедуру затвердження в Європарламенті, країнам ЄС приділяється один рік після вступу директиви в силу.
Як розповіли в Бельгійській професійній асоціації закусочних-фрітрі, що поєднує п’ять тисяч власників, під час приготування фріт двічі занурюють у «ванну» з киплячої олії. Перший раз це роблять для того, щоб картопля обсмажилася зсередини, а в другий раз, давши їй «відпочити» кілька хвилин, — для утворення хрусткої скоринки.
Картопляна скибочка за бельгійським рецептом в ідеалі повинна мати довжину до 12 сантиметрів. Примітно, що з одного кілограма очищеної картоплі виходить лише 540 грамів фріт.
Власники пересувних закусочних-фрітрі незмінно насипають цю невигагливу страву в картонні пакетики й ванночки, пропонуючи спробувати фріт або з майонезом, або з іншими соусами — на смак клієнта.