Астрофізики відкрили екзопланету з трьома "сонцями» в небі
Міжнародна група вчених виявила екзопланету, яка є частиною потрійний зоряної системи.
Дане відкриття - велика рідкість, раніше астрономам було відомо всього три планети в подібних системах. Стаття вчених опублікована в журналі The Astronomical Journal.
Зоряна система KELT-4 була виявлена більше 40 років тому, проте раніше вважалося, що вона містить всього дві зірки. Нові спостереження, проведені за допомогою телескопа Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT), що складається з двох автоматизованих телескопів в Арізоні і Сатерленді, показали, що насправді система є кратною зіркою з трьома компонентами.
Екзопланета KELT-4AB належить до класу гарячих юпітерів, робить повний оборот навколо своєї батьківської зірки KELT-А за три дні. Крім того, навколо KELT-A обертаються дві інші зірки - KELT-B і KELT –C, які раніше вважалися однією зіркою. Їх період обертання навколо неї становить близько 4 тисяч років. При цьому вони також обертаються навколо один одного, роблячи повний оборот за 30 днів.
За словами вчених, якщо можна було б подивитися на ці зірки з атмосфери планети, то зірка, навколо якої обертається KELT-4AB здавалася б в 40 разів більшою нашого Сонця, а дві інші зірки були б такими ж яскравими, як повний місяць, проте швидше б були схожі на невеликі точки в небі.
Особливий інтерес у астрономів викликає розташування планети. За припущеннями вчених, гарячий Юпітер, яким є KELT-4AB повинен формуватися і перебувати набагато далі від батьківської зірки, подібно Юпітеру. Однак екзопланета, як і інші гарячі юпітери, знаходиться значно ближче. Автори роботи припускають, що це може бути пов'язано з впливом на неї подвійної зірки KELT-BC.
У майбутньому вчені планують продовжити спостереження за зоряною системою KELT-4, яка є найближчою до Землі з усіх подібних систем. Більш точні вимірювання будуть здійснені за допомогою космічного телескопа Global Astrometric Interferometer for Astrophysics (Gaia).
Гарячі юпітери - клас планет з масою порядку маси Юпітера (1,9х1027 кг). На відміну від Юпітера, який знаходиться на відстані близько 5 астрономічних одиниць (АЕ) від Сонця, типовий гарячий Юпітер знаходиться на відстані близько 0,015 - 0,5 АЕ від зірки, тобто на один порядок ближче, ніж Меркурій від Сонця і на два порядки ближче, ніж Юпітер.