Хрускіт та біль у суглобах свідчать про їх деформацію

Хрускіт та біль у суглобах свідчать про їх деформацію

Болі в суглобах знайомі багатьом, особливо вони відчутні після 40 років. Їх причиною часто є деформуючий остеоартроз — захворювання, яке пов’язане зі змінами хрящової тканини в суглобах і хребті.

Джерело: Відомості

Болі в суглобах знайомі багатьом, особливо вони відчутні після 40 років. Їх причиною часто є деформуючий остеоартроз — захворювання, яке пов’язане зі змінами хрящової тканини в суглобах і хребті. Полегшити болі можна спеціальними медикаментами та фізпроцедурами, запевняє завідувач ревматологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Вадим Жукович. А якщо остеоартроз не почати лікувати на ранніх стадіях, він призведе до інвалідності.

— Проблема деформуючого остеоартрозу залишається однією з найважливіших у сучасній ревматології, — розповідає Вадим Романович. — Першими симптомами хвороби є «стартовий біль», який виникає при перших рухах у суглобі і згодом зникає. Та зазвичай приходять пацієнти уже із запущеною хворобою. Переважно їм важко самим рухатися, хворі скаржаться на сильний біль у суглобах, підвищену чутливість їх при дотику, хрускіт та обмеження рухливості при пасивних рухах, зрідка — на збільшення кількості рідини в порожнині суглоба, припухлість, підвищення температури. Це свідчить про те, що хвороба вже прогресує і потребує негайного лікування. Деформуючий остеоартроз уражає кульшові (тазостегнові), колінні і гомілково-ступневі суглоби. Найчастіше ми стикаємося із випадками остеоартрозу колінних суглобів, адже саме коліна зазнають найбільшого навантаження. Проявом хвороби можуть бути вузлики біля нігтьових пластин (їх ще називають вузликами Гебердена), і вузлики на міжфалангових суглобах (вузлики Бушара).

— Які причини розвитку хвороби?

— Якщо в мами чи у бабусі було це захворювання, то є висока ймовірність того, що донька чи внучка теж захворіє. Генетична спадковість грає велику роль. Також остеоартроз виникає через великі навантаження. Особливо це стосується людей, які живуть у селі і займаються важкою фізичною працею. Окремо виділяють професійні артрози — у ковалів, шахтарів, балерин, вантажників, і спортивні — найчастіше у футболістів і бігунів. Причиною виникнення остеоартрозу можуть бути давні травми коліна, малорухомий спосіб життя, надмірна вага, яка призводить до сповільнення відновних процесів у хрящовій тканині, зменшення синтезу колагену — основного «каркасу» суглобового хряща. Найчастіше деформуючий остеоартроз трапляється у жінок через гормональні зміни в період менопаузи у віці 42-45 років. Ендокринні порушення та судинна патологія (варикозна хвороба та атеросклероз судин нижніх кінцівок) також можуть стати причиною розвитку захворювання. Так, біль у колінному суглобі може бути пов’язаний з венозним застоєм як результат варикозної хвороби нижніх кінцівок. Тому обстеження хворих не повинно обмежуватися вивченням та лікуванням тільки суглобової патології, а потребує комплексного підходу до пацієнта, вимагає всебічної оцінки стану, в першу чергу, серцево-судинної системи хворого.

— Чи можна повністю вилікувати деформуючий остеоартроз?

— Можна тільки призупинити його розвиток, а от вилікуватись повністю неможливо. Спочатку треба побороти біль. Лікар-ревматолог призначить фізпроцедури, аплікації, мазі, протизапальні препарати (Диклофенак, Ібупрофен та інші). Наступний етап лікування — поліпшення обмінних процесів у хрящах (використання препаратів, які за своїми властивостями мають подібну структуру до хрящової тканини) і затримка їхнього передчасного старіння та руйнування. Зазвичай їх призначають вживати довгий період часу, аби зупинити прогресування хвороби.

— Можливо, засоби народної медицини допоможуть?

— При такій хворобі народна медицина безсила. Найкращий метод профілактики — плавання в басейні або ж «сухе» плавання, імітація плавальних рухів. Хворим варто звернути увагу на харчування. М’ясо молодих тварин, свинину, солені, гострі й солодкі страви, бобові, продукти, які містять консерванти, спиртні напої треба виключити зі свого раціону. Зате вживати якомога більше супів, овочів та фруктів (окрім винограду), молочних продуктів, каш. Не відмовлятися й від м’яса птиці та яловичини, сала, кров’яної ковбаси, відварної риби, зелені й горіхів. Важливо регулювати свою вагу, постійно лікуватися на курортах, у санаторіях, проходити фізіотерапевтичні процедури. Лише комплексне застосування цих засобів дає змогу поліпшити свій стан, зменшити больовий синдром і зберегти фізичну активність.

Loading...