Як правильно позбутися новорічного похмілля

Наближаються зимові свята. Більшість українців не уявляють Новий рік чи Різдво без застілля, яке, в свою чергу, не обходиться без алкогольних напоїв. Чомусь так історично склалося. Воно б і нічого, якби за бенкетним столом люди дотримувалися міри в споживанні їжі та алкоголю.
Наближаються зимові свята. Більшість українців не уявляють Новий рік чи Різдво без застілля, яке, в свою чергу, не обходиться без алкогольних напоїв. Чомусь так історично склалося. Воно б і нічого, якби за бенкетним столом люди дотримувалися міри в споживанні їжі та алкоголю. Але зазвичай наступного ранку після веселощів маємо розлад шлунку і жорстоке похмілля. Як правильно пити, щоб не сп’яніти, і як боротися з іншими наслідками святкового «передозування», ми запитали у заввідділенням №1 Волинського обласного наркологічного диспансеру Тетяни САЛІНСЬКОЇ.
— Якщо вживати спиртні напої, то найкраще, звісно, один вид — горілку, вино або пиво і більше нічого, — радить лікар-нарколог. — Якщо ж уже змішуєте, то пити варто по наростаючій: починати з більш низького градусу і до більшого, а не навпаки. Бо міцніший алкоголь призводить до того, що слабші миттєво засвоюються. Особливо небажано після горілки вживати шампанське, тому що бульбашки сприяють дуже швидкому всмоктуванню в кров. Може виникнути і важкий ступінь сп’яніння, навіть до алкогольної коми.
— Яка доза алкоголю прийнятна для організму?
— Максимально допустима доза для кожної людини різна. Приміром, для підлітків, у яких ще не виробилася толерантність до міцного градусу, і 50 грамів горілки — межа. Дорослі ж у принципі знають свою міру, але 150-200 грамів горілки, думаю, вистачить. Адже алкогольні напої не призначені для того, щоб відключитися, а щоб отримати легку ейфорію, хороший настрій, стати більш розкутим, бо вони діють на центри головного мозку, які відповідають за задоволення. А від зловживання спиртним стан ейфорії перетворюється на дисфорію: людина стає агресивною, злою, прискіпливою, п’яні конфлікти часто переростають у бійки.
— Чи є якісь продукти, що пригальмовують процес сп’яніння?
— Сп’яніння можна відтягнути, прийнявши за півгодини до застілля кілька таблеток активованого вугілля або з’ївши щось жирне, приміром, хліб із маслом чи шматочок сала. Вони абсорбують (вбирають) алкоголь, і таким чином він не повністю всмоктується у кров. Але це теж відносні запобіжні заходи, адже значна частина алкоголю всмоктується ще у ротовій порожнині, кровоносна система якої дуже розвинута. Тим більше є негативні наслідки — синдром рикошету. Коли людина не п’яніє швидко, вона продовжує пити далі, а через 4-5 годин усе всмоктується у шлунковому тракті. Крім того, сп’яніння протікає по-різному. В одних спостерігається прилив крові до обличчя, підвищення артеріального тиску. В інших, навпаки, йде зниження серцевої діяльності, блідість шкірних покривів, нудота, блювання, головокружіння. У таких випадках загальмовуються функції організму, дихання, можливий колаптоїдний стан, який потребує виклику «швидкої» і реанімаційних заходів.
— Що робити, коли застілля таки «вдалося» і на ранок гуляка почувається дуже недобре?
— Чому, власне, виникає похмілля? Тому що алкоголь має в організмі перетворитися на вуглекислий газ, який ми видихаємо, і на воду, яка виводиться із сечею. Але печінка та підшлункова залоза не встигають переробити спожите спиртне, і в організмі накопичуються токсичні недоокислені продукти. Отже, алкогольні токсини треба розбавити рідиною і вивести з організму. У цьому добре допомагають зелений чай, розсіл, мінеральна вода. Якщо наявні нудота, блювання, варто прийняти спазмолітики, но-шпу, папаварін, щоб розслабити шлунок. Коли з похмілля болить голова, замість анальгіну краще прийняти аспірин. Так звані антипохмільні таблетки (Алькаприм, Альказельцер тощо) також дієві, бо це комплексні препарати, які містять сорбенти, спазмолітики, лимонну чи аскорбінову кислоту (вітамін С сприяє дезінтоксикації організму).
— А як же народна мудрість «клин клином вибивають»?
— Точно не варто, — рекомендує Тетяна Володимирівна. — Якщо з похмілля знову випити алкоголь, розширяються судини, печінка виділяє ферменти, які намагатимуться переробити цей токсин до кінцевого продукту. На перших порах людині суб’єктивно стає легше, але через годину-півтори симптоми повертаються і наростають. Так може продовжуватися до стадії абсинентного синдрому, коли нудота, головний біль і підвищений тиск стають постійними, з’являється тремтіння рук, головокружіння. Такий стан уже потребує медикаментозного лікування.
— За вашими спостереженнями, в період новорічних свят пацієнтів у наркодиспансері більшає?
— Безперечно. Їх і так вистачає, але в січні ще додається. Якщо людина потрапляє у стаціонар, доводиться проводити цілий комплекс детоксикації — колоти аскорбінову кислоту, 40%-й розчин глюкози (сахароза нормалізує роботу мозку), вітаміни групи В, заспокійливі, сорбенти, інше симптоматичне лікування, допоки організм повністю не очиститься від токсинів алкоголю. Тому святкуйте з розумом і дотримуйтеся у всьому міри!