Як правильно лікуватися антибіотиками і відновлювати організм після терапії

Як правильно лікуватися антибіотиками і відновлювати організм після терапії

Люди настільки зловживають антибіотиками, що зводять нанівець їх лікувальний вплив.

Джерело: Відомості

Люди настільки зловживають антибіотиками, що зводять нанівець їх лікувальний вплив. Як правильно лікуватися антибактеріальними засобами, щоб не нашкодити своєму організму, розповів науковий співробітник Інституту геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України Юрій Гавалко, пише ТСН.

Чим загрожує самолікування

Багато людей призначають собі антибіотики самі. Як тільки захворіло горло, з'явився кашель, нежить, вони відразу ж йдуть в аптеку купувати антибактеріальні засоби. Чим це загрожує? "Перш за все, лікувати застуду антибактеріальними препаратами недоцільно. Адже антибіотиків, здатних знищувати віруси, не існує. Тож такі ліки при грипі чи застуді - зайве навантаження на всі системи організму, - стверджує Юрій Гавалко. - Але якщо при вірусній інфекції через два-три дні не знижується температура, можна запідозрити підключення ще й бактеріальної інфекції, оскільки віруси дуже послаблюють імунітет. В такому випадку лікар може прописати хворому антибіотики. Але самим призначати антибактеріальні препарати не слід, оскільки їх неконтрольований прийом може серйозно нашкодити здоров'ю, в тому числі викликати появу стійких бактерій і дисбактеріоз".

Чітко за схемою 

Часто буває й таке: хворі, яким призначені антибіотики, приймають їх кілька днів, а потім, як тільки покращиться самопочуття, припиняють лікування. Лікар попереджає, що так можна серйозно нашкодити здоров'ю. Навіть якщо через один-два дні самопочуття поліпшується, курс лікування антибіотиками не можна припиняти, інакше бактерії, які не загинули (за два-три дні неможливо знищити всіх збудників хвороби), до цього антибіотика в майбутньому будуть нечутливими. Більш того, мікроорганізми, яким вдалося вижити, будуть передавати іншим хвороботворним бактеріям інформацію про те, як боротися з антибактеріальним препаратом. У результаті з'являться так звані мультирезистентні бактерії, які не бояться ні одного антибіотика.

Також не намагайтеся коректувати дози препарату (наприклад, пити не цілу таблетку, а половину, щоб уникнути побічної дії). При вживанні малих доз бактерії не гинуть, а навпаки, загартовуються. Категорично не дозволяється пропускати прийом препарату, ліки потрібно пити чітко за тією схемою, яку визначив лікар. 

Захист і відновлення

Будь-який антибіотик вбиває всі бактерії, які є в організмі (у тому числі і корисні). Внаслідок загибелі корисної мікрофлори кишечника виникає дисбактеріоз. Його основні симптоми: дискомфорт, неприємні відчуття в животі, порушення випорожнення, непереносимість деякої їжі (чого раніше не траплялося ), алергічні реакції. Тому з першого дня антибіотикотерапії треба приймати пробіотики (речовини, що захищають корисну мікрофлору шлунково-кишкового тракту). Між прийомом антибіотика і пробіотика повинен бути проміжок - не менше двох годин.

Разом із тим потрібно приймати ще й пребіотики (речовини, які допомагають працювати пробіотику, щоб він не проходив через кишечник транзитом).

Слід пам'ятати, що стандартна антибіотикотерапія зазвичай триває два-три тижні. А для відновлення нормальної мікрофлори кишечника курс пробіотиків повинен бути в три рази довшим. Відновити мікрофлору кишечника допоможуть і кисломолочні продукти, оскільки вони містять корисні для людини бактерії. "Кефір, ряжанка, йогурт, наріне - цілющі продукти, однак слід пам'ятати, що корисні не магазинні йогурти з великим терміном придатності, а приготовлені в домашніх умовах ", - радить Юрій Гавалко.

Запивати антибіотики потрібно лише звичайною водою. Щоб не перевантажувати організм у період антибіотикотерапії, слід дотримуватися дієти: їсти продукти, які легко перетравлюються - нежирне м'ясо, овочі, печені яблука і хліб з висівками.

Loading...