Поки сказ не проявився клінічно, його ще можна вилікувати

Поки сказ не проявився клінічно, його ще можна вилікувати

Як повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України, останнім часом у нашій країні збільшилася кількість випадків захворювань людей на сказ. Зараження людини відбувається в основному через укус хворою твариною або внаслідок потрапляння її слини на свіжі рани, подряпини на шкірі або на слизові оболонки.

Автор: Людмила ШИШКО / Джерело: Відомості

Як повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України, останнім часом у нашій країні збільшилася кількість випадків захворювань людей на сказ. Зараження людини відбувається в основному через укус хворою твариною або внаслідок потрапляння її слини на свіжі рани, подряпини на шкірі або на слизові оболонки. Інфікування людини сказом відбувається переважно від диких хижаків (вовки, лисиці — 41,4%) або домашніх тварин (коти — 21,8%, собаки — 15,3%), а також сільськогосподарських тварин, інколи грузунів (20,2%).

Наприклад, у Луцьку кожного місяця до травмпункту з укусами собак звертається приблизно 30 осіб, тому питання захворювання на сказ залишається й досі актуальним. Про його перебіг, лікування та профілактику ведемо мову з лікарем-інфекціоністом вищої категорії обласної інфекційної лікарні Світланою Трофимюк.

— Інкубаційний період такого захворювання може бути надто коротким — до 7 днів або надто довгим — аж до року, — розповідає лікар. — Все залежить від важкості укусу та місця його нанесення. Наприклад, при пошкодженні голови він досить короткий, а при ушкодженні нижніх кінцівок — довгий. Також залежить від віку — у дітей коротший, ніж у дорослих, від кількості збудника, що потрапив у рану, стану здоров’я хворого на момент укусу.

— Що є передвісником хвороби?

— Скарги на безсоння, відчуття туги, страху, можливі почервоніння та набряк в ділянці рани, напади психомоторного збудження, гідро-, аерофобія. Потім настає період клінічних проявів, коли можливі галюцинації зорові та слухові, тахікардія, слинотеча, виражена пітливість, загострені риси обличчя, збудження, що переходить у третю стадію — параліч м’язів, кінцівок, обличчя, параліч дихального центру і падіння серцевої діяльності, від якої, власне, хворий і помирає.

— Чи можливо по аналізу крові або якихось інших аналізах визначити, що людина інфікувалася?

— Практично виділити вірус із слини за життя хворого неможливо. Є рання біологічна проба, коли у лабораторних умовах заражають мишей, і якщо клінічна картина збігається, значить, людина хвора, однак, щоб такий аналіз провести, потрібен час. А чекати не варто, інакше може стати запізно і врятувати життя уже не вдасться. Є ще серологічний метод дослідження, коли беруть кров у хворого на антитіла, які виробляє імунна система на вірус, що потрапив до організму. Але, знову ж таки, потрібен час, щоб вони утворилися. Прижиттєво виявити антигени збудника можна також у відбитках рогівки ока, шкіри, а посмертно — у головному мозку.

— Чи завжди захворювання на сказ завершується смертю?

— При сказові хворого госпіталізують в окрему палату, запобігають зовнішнім подразникам і застосовують снодійні, анальгетики, протисудомні засоби. Прогноз при цьому захворюванні несприятливий, випадки виживання хворих не відомі. Тобто, якщо недуга проявилася клінічно, людину вже не врятують.

— Як же себе убезпечити, якщо тварина покусала?

— По-перше, ще в домашніх умовах негайно промийте рану водою з господарським милом, обробіть спиртом. Відсікати краї рани і накладати шви у перші дні не можна, тому що це сприяє проникненню вірусу далі в організм. Якщо вкусила домашня тварина, за нею треба поспостерігати, чи не хвора вона, знищувати її ні в якому разі не можна. Обов’язково треба звернутися у травмпункт за допомогою лікарів. З профілактичною метою хворому проводять вакцинацію антирабічним імуноглобуліном. Якщо укус важкий, вакцину вводять за системою — в той день, коли собака вкусила, потім — на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й день.

— Чула, що ця вакцина має серйозний побічний ефект.

— Звичайно, кожні ліки, навіть вітаміни, є ненатуральними продуктами, тому й мають якусь побічну дію. Але коли йде мова про життя і смерть людини, то, звісно, ризикувати не варто.

— Чи можна вберегти себе від інфікування промиванням рани з милом?

— Ні, треба звертатися у травмпункт, бо при укусах потрібна госпіталізація і спостереження за хворим, а також вакцинація.

— За вашу лікувальну практику траплялися випадки захворювання на сказ?

— Так, на Волині такі випадки були і навіть із летальними наслідками.

— Як запобігти такому захворюванню?

— По-перше, потрібно домашніх собак, котів, службових тварин прививати проти сказу. Також має вестися робота по відлову бездомних тварин.

Loading...