Хвоя та шипшина — найкращі ліки від весняної втоми

Хвоя та шипшина — найкращі ліки від весняної втоми

Разом із весною для метеочутливих людей розпочався, м’яко кажучи, неприємний етап у житті — усі недуги, які є, спливли на поверхню. Весняне повітря змусило подумати про те, що прийдешня весна — не тільки пробудження природи, але й загострення хронічних захворювань та гіповітаміноз.

Джерело: Відомості

Разом із весною для метеочутливих людей розпочався, м’яко кажучи, неприємний етап у житті — усі недуги, які є, спливли на поверхню. Весняне повітря змусило подумати про те, що прийдешня весна — не тільки пробудження природи, але й загострення хронічних захворювань та гіповітаміноз. Виснажений організм практично позбувся своїх вітамінних ресурсів. Такі симптоми, як сонливість, ломота у тілі, слізливість очей, ламкiсть нігтів, головний бiль, знайомі у цей період, напевно, всім. Про те, як пом’якшити синдром весняної втоми, як підібрати собі потрібний вітамінний комплекс і як правильно «підгодовувати» свій організм вітамінами — в інтерв’ю з Василем Іщуком, лікарем-терапевтом Волинської обласної клінічної лікарні, головним позаштатним спеціалістом з рефлексології та народної і нетрадиційної медицини Управління охорони здоров’я при Волинській облдержадміністрації.

— Як правило, гіповітаміноз, тобто нестача вітамінів у організмі людини, був і залишається найбільш поширеним навесні. Причин на це може бути багато. Це і відсутність турботи про організм, і малорухливий спосіб життя, сповільнений обмін речовин при пониженій температурі взимку, і, звичайно ж, значно менша кількість вітамінів і мінералів у вживаній їжі. Та ще й наша імунна система зазнає взимку нападiв вірусів, бореться з застудою і грипом. Дефіцит вітамінів призводить до пониження стійкості організму до різних інфекцій, дії токсичних речовин, стресів та інших факторів. Важливим захисником імунної системи є аскорбінова кислота — вітамін С, який відіграє важливу роль при синтезі ферментів. Його у великій кількості ми отримуємо влітку у фруктах, проте з часом кількість вітаміну у продуктах зменшується.

— Синдром хронічної втоми пов’язаний саме з браком вітаміну С в організмі?

— Оскільки цей вітамін є антиоксидантом, у разі його нестачі порушуються окислювально-відновні процеси в організмі, що призводить до сильної зашлакованості.

Коли з’являються перші ознаки простуди, необхідно насамперед випити аскорбінову кислоту. Взимку, щоправда, у природному вигляді її дуже мало, оскільки переважно вона знаходиться у свіжих плодах. При нагріванні понад 50 градусів відбувається її розпад, тому консервовані продукти не можуть містити у потрібній кількості вітамін С. Яблука, які ми купуємо зимою, містять мікроелементи і клітковину, але значно меншу кількість вітаміну. Проте зберігся він у часнику й цибулі. Весною «розжитися» на аскорбінову кислоту можна тільки у цитрусових, але, щоправда, у багатьох людей на них алергія.

Дуже добре зберігає вітамін С перетерта із цукром чорна смородина. Великий вміст аскорбінової кислоти у шипшині, але лише при правильному її приготуванні. Ягоди шипшини найкраще збирати в кінці серпня чи вересня, до приморозків, бо перемерзлі плоди втрачають у значній мірі цінні властивості. 20 г сухих ягід залийте 0,5 л окропу і залишіть в термосі на ніч. Вживайте по 0,5 склянки кілька разів на день. Забезпечити себе вітаміном С можна настоянкою із хвої. Аскорбінової кислоти у ній значно більше весною, ніж влітку. 1 кг подрібнених гілочок ялини чи сосни потрібно залити 5 л холодної перекип’яченої води або хлібного квасу, настояти 28 годин в темному місці і пити за бажанням (можна додавати до смаку цукор або мед). Тричі на день корисно вживати і настоянку із кори та бруньок осики. У певній мірі корисні для організму і наші «волинські стимулятори» — корені солодки та калгану. Та ці трави потрібно використовувати обережно: калган, приміром, піднімає тиск. При синдромі хронічної втоми допомагає мед з яблучним оцтом, бджолиний пилок, червоне вино. Але насамперед порадьтеся з лікарем-терапевтом чи психоневрологом — вони підберуть ефективний комплекс вітамінів, необхідний саме вашому організму та різні оздоровчі методики.

У весняний період загострюється багато хронічних хвороб. Захворювання шлунково-кишкового тракту зменшують засвоєння вітамінів. У такому разі лікарі призначають вітаміни А та Е. Вони сприяють лікуванню симптомів загострення. 1 ст. л. сухих ягід горобини залийте склянкою окропу, настоюйте в посудині 1 годину і пийте по 2-3 рази на день. Із соку моркви, лимона та меду робіть тонізуючі напої. Тертий червоний буряк, доверху залитий водою і настояний 12 діб, теж має тонізуючу дію. Все частіше ми почали стикатися із так званою моніторною хворобою, коли людина цілими днями сидить перед комп’ютером, внаслідок чого потім має цілий комплекс церебральних і судинних проблем, вегетодистонію, яка викликає неприємні відчуття: загальну втому, головний біль, нудоту і запаморочення. У цьому випадку необхідно призначати вітаміни групи В: вони допоможуть справитися із втомою і підтримають при великих психоемоційних навантаженнях.

— Чи можна побороти синдром хронічної втоми самотужки?

— Зберігайте оптимізм. Ті, хто не опускає руки, краще всього справляються з хворобою. Правильно харчуйтеся: проста «сільська» їжа, що містить потрібну кількість живильних речовин, включаючи необхідне число калорій, позитивно впливає на самопочуття. Дуже добре забирає втому вода — обливання чи контрастний душ позбавлять неприємних відчуттів. Прогулянки в парку, на свіжому повітрі, глибоке дихання, масаж, гімнастика, рефлексотерапія, здоровий і достатній сон — найкраща профілактика синдрому хронічної втоми.

Loading...