У четвер в Україні заборонять «зарплатне рабство»
Український парламент у четвер ухвалить закон, який нарешті дасть право кожному українцю самостійно вибирати банк для отримання зарплати.
Епоха «зарплатного рабства», коли міністерства або директори підприємств насильно змушували співробітників відкривати зарплатні картки в тому чи іншому банку, остаточно відходить у минуле. А Україна ще на крок наблизиться до Європи.
Як повідомила керівник «Асоціації захисту фінансових прав» Світлана Мальована, завдяки зусиллям депутатів і громадськості законопроект № 2287а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав працівника на вільне обрання банківської установи для отримання заробітної плати» не тільки внесено до порядку денного парламенту, а й з великою ймовірністю буде ухвалено.
«Кожна людина повинна мати право вибирати банк для отримання зарплати або пенсії, а не бути заручником Кабміну або директора підприємства, – зазначає голова АЗФП. – Сьогодні ми отримуємо десятки тисяч заяв працівників бюджетних організацій, пенсіонерів, які не згодні з нав’язуванням банків, а петиція до президента з вимогою скасувати «зарплатне рабство» набрала рекордну кількість підписів. Ми дуже сподіваємося, що законодавці почують думку своїх виборців і звільнять цілу країну від такого ганебного явища».
Зокрема, закон про заборону «зарплатного рабства» безпосередньо захищає право працівника на вільний вибір банку для отримання заробітної плати (зміна до статті 24 Закону України «Про оплату праці»). Окрім того, закон чітко визначає механізм реалізації цього права та встановлює пряму заборону на обмеження працівника в реалізації цього права. За примус співробітників користуватись послугами конкретного банку буде введено кримінальну відповідальність.
На підтримку скасування «зарплатного рабства» виступили не тільки громадські організації, а й самі банки, і Національний банк України. Як повідомив заступник голови Нацбанку Владислав Рашкован, на розгляд Верховної Ради буде внесено 10 фінансових законопроектів, у тому числі й про захист прав споживачів фінансових послуг.
«Ухвалення законопроекту 2287а-1 забезпечить право кожної людини на вільний вибір банківської установи для отримання заробітної плати або пенсії та не допустить зловживань з боку роботодавців щодо обмеження такого права», – підкреслили в Нацбанку.
Як відзначили в «Асоціації захисту фінансових прав», такого поняття, як «зарплатні проекти», вже давно немає в жодній розвиненій країні світу, не кажучи вже про «зарплатне рабство». Поняття «зарплатний проект» є своєрідним атавістичним феноменом, з яким знайомі виключно громадяни держав, що утворилися внаслідок розпаду СРСР у 1991 році. У країнах Європи процес виплати зарплати, інших виплат соціального характеру (пенсії, допомоги, компенсації, стипендії) організовано принципово інакше: кожна людина просто приносить у бухгалтерію підприємства або органу соціального захисту номер свого особистого банківського рахунку або картки.