Шимпанзе, як і люди, будують дружбу на довірі

Шимпанзе, як і люди, будують дружбу на довірі

Вчені з Інституту еволюційної антропології Товариства Макса Планка в Лейпцигу (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology) провели експеримент, який довів, що шимпанзе, як і люди, будують свою дружбу на довірі.

Джерело: Відомості

Ян Енгельманн (Jan Engelmann) і Естер Херрманн (Esther Herrmann) взяли за основу припущення, що людська дружба має довгу еволюційну історію, що сягає часів ще до соціальних зв'язків приматів, повідомляють «Вести.ru».
Протягом п'яти місяців вони спостерігали за приматами в Національному парку Світуотерс в Кенії (Sweetwaters Chimpanzee Sanctuary). У досліджуваній групі було 15 особин шимпанзе. Вивчивши та чисельно оцінивши дружні стосунки, прояви відходу і випадки поділу їжі, вчені виявили для кожної особини найближчого «друга» та найголовнішого «недруга».
Далі мавпам дали можливість зіграти в гру на довіру по 12 разів з «другом» і «недругом». У грі в шимпанзе був вибір: потягнути «мотузку недовіри» і отримати доступ до їжі, яку особливо не дуже любить (безпрограшний варіант), або потягнути за «мотузку довіри», яка відкриває другий мавпі-товаришеві доступ до великої кількості смачної їжі. При цьому один отримує можливість у відповідь поділитися частуванням з першим шимпанзе. Іншими словами, вибір «мотузки довіри» надавав взаємовигідний результат, але тільки за умови існування довіри між тваринами.
Результати експериментів показали, що шимпанзе-друзі активно користувалися можливостями, наданими «мотузкою довіри». А в ситуації взаємодії з «недругами», навпаки, не поспішали давати їм доступ до їжі.
Отримані результати свідчать про те, що людська дружба не унікальна і ми можемо зустріти аналоги такої поведінки в тваринному світі.
Звичайно, пари друзів-шимпанзе навряд чи дарують один одному листівки в день народження, однак їхні довгострокові стосунки, засновані на емоційному виборі, як мінімум можна назвати «приятельськими».
Етологи сподіваються, що наступні дослідження (зокрема на тему взаємодопомоги) допоможуть більше дізнатися про еволюцію людини та її розвиток в рамках соціуму.
Наукова стаття Енгельманна і Херрманна була опублікована в журналі Current Biology. 

Loading...