Популярний знеболювальний преперат виявився протираковим засобом

Компанія Repurposing Drugs in Oncology (ReDO) виявила протираковий ефект у відомого знеболювального та протизапального препарату — диклофенаку.
Співробітники ReDO провели метааналіз робіт, присвячених протипухлинному ефекту диклофенаку. У результаті виявилося, що цей ефект можна вважати суттєвим. Через вивчену фармакокінетику, відносно низьку токсичність та невисоку вартість препарату, вчені віднесли його до сильних кандидатів на застосування в хіміотерапії, повідомляє телеканал «Дождь».
Оскільки препарат використовують для знеболювання при онкологічних захворюваннях і після операцій, було проведено кілька досліджень, у яких порівнювали результати лікування пацієнтів,котрі отримували і не отримували цей засіб. Виявилося, що призначення диклофенаку істотно знижувало ймовірність дистанційного метастазування і загальну смертність у пацієнтів з пухлинами грудей, легень і нирок, а також в цілому уповільнювало прогресування захворювання.
На думку дослідників, протипухлинні ефекти диклофенаку в першу чергу пов’язані з його безпосередньою дією як інгібітора циклооксигенази. А також за протипухлинну активність диклофенаку можуть відповідати такі його ефекти, як пригнічення росту судин, які живлять пухлину, імуномодуляція, пригнічення активності тромбоцитів і метаболізму глюкози.
Диклофенак належить до нестероїдних протизапальних препаратів, які довго цікавили вчених як потенційні засоби профілактики онкологічних захворювань. Це «класичний» знеболювальний і протизапальний засіб, розроблений і виведений на ринок в 1973 році компанією Ciba-Geigy. Він широко застосовується при різних болях, ревматоїдних захворюваннях, ураженнях опорно-рухового апарату та кератозу.
ReDO — міжнародний проект, створений для пошуку протиракових властивостей у препаратів, які застосовуються або застосовувалися за іншими показниками. Перевага віддається лікам, які широко доступні і недорогі.