Реставратори повернули 150-річному роялю Лесі Українки «французьке» звучання
Леся Українка грала на роялі, який нині вважається одним із найцінніших музичних інструментів, що збереглися на території України.
Леся Українка грала на роялі, який нині вважається одним із найцінніших музичних інструментів, що збереглися на території України.
Цікава випала нагода — потрапити в будиночок Лесі Українки в Колодяжному, аби доторкнутися до клавіш її особистого фортепіано. Це здається майже дивиною, але старовинний рояль, що належав поетесі, й понині в робочому стані та досі вражає вишуканістю форми і звучання. Приворожує матовий блиск палісандрового дерева, з якого виготовлений корпус інструмента.
Випущений у 1860 році, своєю довговічністю благородний інструмент завдячує, крім, звісно, щасливих обставин, що вберегли його від знищення, ще й майстерності французьких творців роялів відомої фірми Ignace Pleyel. Це виробництво існує у Франції й донині, і — як і в позаминулому столітті — роялі «Плейєль» виготовляються в основному на спеціальні замовлення, згідно з індивідуальними побажаннями покупця. Незважаючи на впровадження сучасних технологій, характерна ознака — «легкість» і «жива» механічна пружність клавіатури — зберігається й у сучасних моделях Ignace Pleyel. Така якість набувалася роками та відшліфовувалась за участю славетних композиторів — Равеля, Дебюссі, Шопена, які віддавали перевагу саме роялям Ignace Pleyel. На сайті фірми знаходжу сучасну модель L`Pleyel P190. Підставка для педалей у формі ліри, строга вишуканість ліній оздоблення — вгадуються риси 150-літнього «пращура», екземпляр якого можна побачити і навіть почути у Колодяжному.
Про особливе, «французьке», звучання цього інструмента, а також про його місце у житті й творчості Лесі Українки спілкуюсь із піаністкою, професором, солісткою Національного будинку органної та камерної музики (Київ) Наталією Свириденко. Експерт-музикознавець, саме вона разом із київським реставратором Ярославом Пінчуком у травні та липні 2008 року провели реставрацію «Лесиного фортепіано» та відновили його звучання.
— Цей рояль, — каже пані Наталя, — своєрідний місток між теперішнім і минулим. Він з’єднує нас із тим звуковим простором, який оточував Лесю Українку. Більше того, музичний інструмент — це не просто предмет побуту. Можна вважати, що рояль був ніби частиною натхнення поетеси, адже під час гри на ньому в Лесі Українки народжувалися нові образи чи сюжети її майбутніх творів.
Цікаво, що без музики родина Косачів не уявляла собі дозвілля, відпочинку. Тому, коли їхали жити до Києва, рояль везли з собою. Верталися на літо в Колодяжне — з ними повертався і рояль. Нині «живий» Лесин рояль, очевидно, «пожвавлює» і образ самої Лесі Українки. Олена Пчілка так згадувала про гру своєї доньки: «Леся дуже добре, цілком не по-панянському грає на фортепіяні, особливо українське, грає й інші речі, і це ж тільки одну зиму бравши лекції музики». Подруга Лесі, Оксана Стешенко, писала у своїх спогадах: «Леся сама любила імпровізувати, і її імпровізації завжди були сумні та ніжні. Я дуже любила її слухати, але грала Леся лише в інтимному оточенні, коли слухали її я або хтось із найближчих осіб. На людях же ніколи не грала». Музика, що звучала у виконанні Лесі Українки, розширювала її внутрішній світ, була його відображенням.
За словами Наталії Свириденко, на території України є три найбільш раритетні роялі: рояль із родини Терещенків австрійського майстра Йогана Шанса — у Національному музеї історії України, рояль роботи німецьких майстрів фірми «Шредер» (на ньому грав Ференц Ліст) — у Одеському будинку вчених, а третій — у селі Колодяжне на Волині. Й за це — нехай і символічне — третє місце у рейтингу музичних раритетів ми знову-таки завдячуємо славетній родині Косачів, що залишила по собі літературну та музичну спадщину.