Молоді зірки не дають галактикам розростатися
Нові спостереження міжнародних астрономів із телескопом ALMA в Чилі допомогли науковцям зрозуміти, як зореутворення може викинути газ із галактики.
Нові спостереження міжнародних астрономів із телескопом ALMA в Чилі допомогли науковцям зрозуміти, як зореутворення може викинути газ із галактики, що спричинює «голодування» майбутніх поколінь зірок, оскільки той газ їм вкрай потрібен для утворення та зростання. Про це розповіли у прес-службі Європейської Південної обсерваторії.
Потік плазми від молодих зірок не дає галактикам формувати нові світила і розростатися.
Астрономи з Мерілендського університету проаналізували дані щодо галактики Срібний долар, розташованої на відстані 11,5 мільйона світлових років від Землі в сузір'ї Скульптора.
Як свідчать знімки, зроблені радіотелескопом ALMA, з центру галактичного диска «течуть» щільні потоки холодного газу. Ці результати допомагають пояснити невелику кількість дуже масивних галактик у Всесвіті.
«Високі здатність і чутливість ALMA вперше дозволили нам ясно побачити щільну концентрацію холодного газу, який викидається потужним тиском, створюваним молодими зірками. Наші виміри ясно свідчать про те, що деякі галактики, що ростуть, вивергають більше газу, ніж поглинають. Можливо, ми спостерігаємо рідкісний сучасний приклад процесу, який був звичайним у ранньому Всесвіті», — розповів керівник дослідження Альберто Полатто.
Астрономи пояснюють, що подібні «ріки» плазми витісняють з галактики речовину, необхідну для формування нового покоління зірок.
З'ясувалося, наприклад, що щорічно галактика Срібний долар втрачає 9 сонячних мас речовини —більше, ніж йде на формування нових зірок. Такими темпами галактика може вичерпати свої запаси за 60 мільйонів років.
Утім, поки вчені не впевнені, що необхідний для формування нових світил газ повністю витісняється плазмою. Можливо, він залишається в галактичному гало, звідки через деякий час може «повернутися», для утворення зірок.