Астрономи ESO виявили сніг у молодій планетній системі
Міжнародна обсерваторія ESO, що знаходиться у пустелі в Чилі, вперше одержала зображення далекого снігового кордону у молодій планетній системі.
Міжнародна обсерваторія ESO, що знаходиться у пустелі в Чилі, вперше одержала зображення далекого снігового кордону у молодій планетній системі. Розташований у диску навколо схожої на Сонце зорі TW Гідри, він може розповісти астрономам багато нового про формування планет та комет, про чинники, що визначають їх структуру, а також про історію Сонячної системи. Результати дослідження були опубліковані в журналі Science Express, повідомили в Європейській Південній обсерваторії.
Астрономи, які використовують Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA) прийняли перше в історії зображення снігового кордону у молодій планетній системі. На Землі такий кордон утворюється на великих висотах, де постійна низька температура перетворює атмосферну вологу у сніг. Його добре видно на горі, як лінію розділу між засніженою вершиною та голою поверхнею скелі.
Снігові кордони навколо молодих зірок утворюють подібним чином і в космосі на далеких холодних багатих на пил дисках, із яких виникають планетні системи. Коли рухатись від зорі у космос, першою замерзає вода, утворюючи перший кордон снігу. Іще далі від зорі, по мірі падіння температури, можуть замерзнути та перетворитись на сніг більш екзотичні молекули: вуглекислий газ, метан, окис вуглецю. Цей різноманітний сніг обліплює частинки космічного пилу, що дозволяє їм стати остаточними будівельними блоками планет та комет. Сніг також збільшує кількість наявних матеріалів у твердому стані і може значно прискорити процес формування планет.
Кожен із цих різних снігових кордонів: води, двоокису вуглецю, метану — може бути пов'язаний з утворенням окремих видів планет. Снігова лінія, помічена ALMA, дає перше уявлення про сніговий кордон із моноокисиду вуглецю навколо TW Гідри — молодої зорі за 175 світлових років від Землі. Астрономи вважають, що ця планетна система має багато рис, схожих на характеристики нашої Сонячної системи, коли тій було всього кілька мільйонів років.