Європейська південна обсерваторія отримала перші зображення від нового потужного телескопа
Оглядовий Телескоп VLT (VST) — останнє поповнення в обсерваторії ESO Паранал, зробив своїм першим релізом вражаючі види південного неба.
Оглядовий Телескоп VLT (VST) — останнє поповнення в обсерваторії ESO Паранал, зробив своїм першим релізом вражаючі види південного неба, інформує портал eso.org. VST є сучасним 2.6 м телескопом з величезною 268 мегапіксельною камерою OmegaCAM, котра призначена для швидкого та дуже якісного відображення неба. Це телескоп оптичного діапазону, який чудово доповнює оглядовий інфрачервоний телескоп VISTA ESO. Нові зображення туманності Омега і кульового скупчення Омега Центавра продемонстрували силу VST.
Новий телескоп та камера
Оглядовий Телескоп VLT(VST) є останнім телескопом, доданим до обсерваторії ESO Паранал, котра в пустелі Атакама, що у північній частині Чилі. Він розташований в безпосередній близькості від чотирьох телескопів групи VLT на вершині гори Паранал, під чистим небом одного з найкращих спостережних місць на нашій планеті. VST є оглядовим телескопом з великим полем зору, в два рази ширшим, ніж повний Місяць. Це найбільший у світі телескоп, призначений виключно для огляду неба у видимому світлі. Протягом наступних декількох років VST проводитиме кілька дуже докладних оглядів південного неба. Всі дані будуть оприлюднені.
«Я дуже радий бачити вражаючі перші зображення від VST і OmegaCAM, — поділився враженнями генеральний директор компанії ESO Тім де Зеу. — Унікальне поєднання VST та інфрачервоного оглядового телескопа VISTA дозволить розпізнати багато цікавих об’єктів для їх наступних більш докладних спостережень з потужними телескопами VLT».
«Проект VST подолав багато труднощів і зараз він віддячив своєю неперевершеною якістю зображення», — додає Томмазо Maccacaro, ректор Італійського Національного Інституту Астрофізики (INAF).
Програма VST є спільним підприємством між Osservatorio Astronomico di Capodimonte (INAF, Неаполь, Італія) та ESO. INAF розробив і побудував телескоп у співпраці з лідерами італійської промисловості, а ESO несе відповідальність за місце розташування та будівельні роботи на об’єкті. OmegaCAM, або ж камера VST, була розроблена і побудована у співпраці інститутів в Нідерландах, Німеччині та Італії з основним внеском від ESO. Новий об’єкт буде управлятися ESO, котра також буде архівувати та поширювати дані від телескопа.
Перші зображення
Телескоп та камера були розроблені, щоб в повній мірі використовувати високу якість неба над горою Паранал.
Перше випущене зображення показує вражаючі області зореутворення Messier 17, також відомої як туманність Омега або туманність Лебідь, так, як ми їх ніколи раніше не бачили. Ця ефектна область газу, пилу і гарячих молодих зірок знаходиться в самому серці Чумацького Шляху в сузір’ї Стрільця. Поле зору VST настільки велике, що вся туманність, в тому числі і її слабкі зовнішні частини, захоплюються, що зберігає чудову точність передачі всього її зображення.
Друге випущене зображення може бути найкращим, із коли-небудь зроблених, портретом кульового зоряного скупчення Омега Центавра. Це найбільше кульове скупчення в небі, але навіть дуже широке поле зору VST та OmegaCAM не може охопити слабкі зовнішні області цього видовищного об’єкта. Дане зображення вміщує близько 300 000 зірок.
Огляди
VST протягом найближчих п’яти років, проведе три загальнодоступних огляди неба. Огляд KIDS одержить зображення декількох регіонів неба подалі від Чумацького Шляху. Він продовжить дослідження темної матерії, темної енергії і еволюції галактик, а також знайде багато нових скупчень галактик та квазарів із великим червоним зміщенням. Огляд VST ATLAS охопить дещо більшу площу неба і зосередить увагу на вивченні темної енергії та на підтримці більш докладного вивчення з використанням VLT та інших телескопів. Третій огляд, VPHAS +, буде приймати зображення центральної площини Чумацького Шляху для побудови мапи структури галактичного диска і його історії зореутворення. VPHAS + видасть каталог для близько 500 мільйонів об’єктів та відкриє багато нових взірців незвичайних зірок на всіх етапах їх еволюції.
Обсяг даних від OmegaCAM буде великим. Буде продукуватися близько 30 терабайт вихідних даних на рік, котрі надходитимуть в європейські центри обробки даних. Кінцеві продукти обробки даних міститимуть величезні списки знайдених об’єктів, а також і зображення. Все це буде доступним для астрономів з усього світу для проведення наукового аналізу.
Довідка
ESO, Європейська Південна Обсерваторія — це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об’єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп (VST) — найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA — найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту.
В даний час ESO планує 42-метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане «найбільшим в світі оком в небо».