Дух смерті тут відчувається і сьогодні

Дух смерті тут відчувається і сьогодні

Концтабір Майданек став одним із символів максимальної жорстокості та бездушності Другої світової війни

Автор: Михайло Гарщаль / Джерело: Відомості

Концтабір Майданек став одним із символів максимальної жорстокості та бездушності Другої світової війни

Прямуючи до музею, я не до кінця усвідомлював, що побачу. І лише ступивши ногами на землю крові та смерті, зрозумів, що це варто зберегти для наступних поколінь тільки для того, щоб ніколи нікому не прийшло в голову повторити цю жахливу історію знову…

Майданек  у часи Другої світової війни — німецький концентраційний табір на території Польщі, що знаходився поблизу Любліна. Через машину смерті, за офіційними даними музею, пройшло близько 300 тисяч в’язнів, було вбито 80 тисяч чоловік, із них багато євреїв, поляків, значну кількість також складали українці, росіяни та білоруси. За даними ж радянської історіографії — 1,5 мільйона в’язнів, із них 360 тисяч знищено.

На початку концентраційний табір Майданек був розрахований на 50 тисяч полонених, у  1942-му розширено до 250 тисяч. Масове знищення людей відбулося уже в квітні 1942 року. Для цього використовувався газ «Циклон Б». Крематорій  фашисти запустили у вересні 1943 року.

На фото: П’ять великих топок у крематорії з герметичними чавунними дверима. В кожну піч закладали по шість трупів. Якщо шостий не влазив, частину тіла обрубували. Швидкість спалювання партії трупів — 45 хвилин. Після підвищення температури в печах час спалювання був доведений до 25 хвилин.

На фото: Стіл для розтину трупів.

На фото: Умови утримання в’язнів. Ліжка розміщені в три яруси. Один барак міг вмістити до 500 людей.

На фото: Величезний мавзолей. У ньому зберігаються останки та попіл в’язнів концтабору.

На фото: Газова камера. Підлога, стіни, стеля з бетону. Металеві двері з вічком. Голих людей ставили в камері щільно один до одного: в середньому 250 чоловік за раз. Після чого в приміщення подавали газ «Циклон Б». Смерть наступала через дві-десять хвилин. Камера набивалась так, що мертві не падали, продовжували стояти.

На фото: Крематорій працював, як доменна піч, без зупинки спалюючи в середньому 400 трупів за добу.

На фото: Душова кімната.  Ув’язненим дозволялося час від часу прийняти холодний душ  без мила.

На фото: Концтабір Майданек мав розмір 95 гектарів та був поділений на п’ять секцій, одна з них — для жінок. На території були бараки для в’язнів та 2 адміністративні бараки, 227 майстерень та виробничих приміщень.

Loading...