Велетенська диво-писанка Луцька вже готова

У Луцьку завершили розпис велетенської диво-писанки. Майстри працювали з макетом великоднього яйця розміром 3×4 метри і вагою понад 100 кг більше місяця.

Автор: Ольга ЮЗЕПЧУК / Джерело: Відомості

У Луцьку завершили розпис велетенської диво-писанки. Майстри працювали з макетом великоднього яйця розміром 3×4 метри і вагою понад 100 кг більше місяця. Але волиняни впорались одними з перших з-поміж 24 регіонів, яким організатори святкового дійства до Дня незалежності — Параду вишиванок — надали гігантські заготовки. Розмальовану писанку покажуть лучанам на другий день Пасхи, а згодом вона помандрує до Києва, де 24 серпня проїде Хрещатиком на старовинному возі.

— Писанка — це маленьке диво, з давніх часів її дарували на знак примирення, побажання здоров’я, сили, врожаю, — розповіла на презентації писанки начальник управління культури міськради Тетяна Гнатів. — Акція з розпису стартувала 29 лютого. За 35 днів двоє майстрів, Володимир Бартошик і Євген Лавренюк, які працювали разом із помічниками, завершили роботу. Було нелегко, адже макет великоднього яйця об’ємний і важкий. Майстри користувалися високими розкладними драбинами, кілька разів доводилось класти на піддони і знову піднімати конструкцію. Всі матеріали надав гіпермаркет «Нова лінія», у приміщенні якого й розфарбовували писанку.

— Підхід до розмальовування макета мав бути неординарний, —зауважив автор творчої концепції розпису, директор Луцької художньої школи Іван Гаврилюк. —  Це не звичайна писаночка, яку можна нагріти у руці, передавши їй своє тепло. Тут треба було зважати на масштаб, адже фактично це мала архітектурна форма. При створенні загальної композиції ми розділили макет на чотири частини. Кожен сектор — окремий візерунок, окрема писанка. За основу взяті символи та знаки, характерні для Волині: завиточок, хвилька — це безконечник, історія якого сягає часів трипільської культури, сосонка означає взаємозв’язок людини з землею, близькість із природою, драбинка — символ пошуків кращого життя, крапки — символ зерна. Звісно, є символ сонця (ружа) — головний знак у житті людини з моменту народження. Загалом зображення робили більш графічними, з обвідкою знаків, аби писанка вирізнялася на відстані. Кольори розпису досить стримані — коричневий, червоний, жовтий, чорний і білий. Основний колір із давніх-давен для крашанок і писанок отримували з лушпиння цибулі — воно дає забарвлення від темно-коричневого до світлих відтінків. Вважаю, що луцька диво-писанка у просторі буде дуже гарно сприйматись.

На всезагальний огляд писанки-велетні виставлять у Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогово. Та спершу обереги на стилізованих підводах «пройдуть» трикілометровий шлях від Хрещатика до Співочого поля.

Макети великодніх яєць організатори акції — громадська організація «Столичні ініціативи» — замовили на авіазаводі ім. Антонова. Виготовлені конструкції зі скловолокна. Це достатньо цупкий матеріал, що не боїться жодних погодних умов, із нього виготовляють катери, тобто заготовці не страшні ні мороз, ні сніг, ні дощ.

— Спочатку виникла проблематична ситуація з підбором фарб для розпису, — зауважив Іван Гаврилюк. — Але врешті-решт підібрали акрилові фарби для зовнішніх робіт, спеціально для пластику. Поверх для надійності обробили писанку лаком.

— На параді диво-писанок будуть велетенські пасхальні яйця з усіх обласних центрів, розписані в традиціях кожного регіону. Таким чином ця акція об’єднає всю Україну, — звернув увагу міський голова Микола Романюк. — Поки ж наша писанка буде виставлена на Театральному майдані, всі охочі зможуть сфотографуватися біля неї.

— Святкова презентація відбудеться на другий день Великодня, 16 квітня, — додала Тетяна Гнатів. — Крім того, на лучан чекатиме дуже багато заходів: конкурс писанок, презентація мистецької вулиці (перший такий проект в Україні), мистецьке дійство «Жива писанка», «Велика Пасха» від пекарів Волині. Гуляння будуть веселими та масовими.

Loading...