Вчені пообіцяли через 5 років виростити динозавра з ембріона курки
Американський палеонтолог Джек Хорнер, який свого часу брав участь у роботі над фільмом «Парк Юрського періоду», має намір створити справжнього живого динозавра.
Американський палеонтолог Джек Хорнер, який свого часу брав участь у роботі над фільмом «Парк Юрського періоду», має намір створити справжнього живого динозавра. На думку вченого, в цьому немає нічого особливо складного. Вивести древню рептилію допоможуть цілком сучасні створіння — ті, що, згідно з однією з теорій, походять від динозаврів, передає «Сегодня».
«Ми візьмемо за відправну точку ембріон курки і методами генної інженерії змусимо його повернутися назад у минуле, поки не «витягнемо» динозавра, який таїться всередині нього. Спочатку це буде не зовсім динозавр, але ця істота матиме багато його рис», — заявив учений.
Подальше «одинозаврювання» цієї істоти займе, за словами Хорнера, не дуже багато часу — років п’ять, сім.
Варто відзначити, що сама по собі ідея створення «курозавра» не так вже й нова. Перші гучні заяви в пресі з цього приводу пролунали ще кілька років тому. Наприклад, колега Хорнера з Канади Ханс Ларссон ще в 2009 році оголосив про роботу над подібним проектом, при цьому уточнюючи, що на звершення його надихнув саме американський палеонтолог.
Процес створення «куркозавра» у викладі Хорнера виглядає не таким вже й складним. Але є нюанси: наприклад, виростити динозавра з давньої краплі крові, як у тому ж «Парку Юрського періоду», не можна.
«Якщо візьмеш шматок бурштину, всередині якого — комар, і здобудеш з комара що-небудь, а потім клонуєш, і так багато разів, то вийде ціла кімната комарів. І ще — ціла купа дерев, — жартував Хорнер на конференції наукового фонду TED в минулому році. — Так що якщо вам потрібна ДНК динозавра, треба шукати саме динозавра».
Знайти його, на думку дослідника, можна в нащадках динозаврів — птахів. А курку серед них вибрали як вид найбільш вивчений.
«Ми назубок знаємо її геном, — заявив Хорнер. — Це буде не просто генна модифікація. Ми маємо намір розбудити атавістичні гени в ДНК птахів і змусити їх знову проявитися. Для початку потрібно виявити специфічні гени в геномі курки та змінити рівень певних білків-регуляторів. На перших стадіях у курячого ембріона розвиваються риси динозавра: зуби, лапи з трьома пальцями».
До речі, ген, який відповідає за наявність або відсутність зубів, вже знайдений, так що на даний момент вчені теоретично можуть створити курку з іклами. Але не монстра — а істоту цілком звичайного курячого розміру. Але і через кілька років, коли вчені доберуться до справжнього динозавра, результат їх роботи небезпечним не буде.
«Я вже подбаю, щоб моя нова домашня звіринка не з’їла ані решту моїх вихованців, ні мене самого», — заявив учений.