Тривалість земної доби протягом 21 століття істотно збільшиться

Тривалість земної доби протягом 21 століття істотно збільшиться

А вісь нашої планети переміститься з північного полюса приблизно на 1 сантиметр.

Джерело: Відомості

Вплив на ці процеси надає посилення танення льодовиків, заявили дослідники з Гарвардського університету.

За їхніми розрахунками, як повідомляє The Guardian з посиланням на публікацію в журналі Science Advances, кожен день до доби на Землі буде додаватися по п'ять мілісекунд. Цю цифру вчені отримали на основі темпів танення льодовиків у північних регіонах.

За словами професора геофізики Джеррі Митровиці, утворена маса води неминуче почне рухатися до екватора, в результаті швидкість обертання планети сповільниться.

Автори нового дослідження таким чином внесли корективи у відому в науковому світі "загадку Манка". Вона виникла в 2002 році після оприлюднення результатів роботи океанографа Вальтера Манка, в якій розглядався вплив скорочення льодовиків на зміну обертання осі Землі.

За його даними, підвищення рівня моря на 2 мм на рік протягом 20 століття ніяк не позначилося на швидкості обороту. Однак Мітровіца стверджує, що його попередник дещо завищив показники - рівень світового океану щорічно піднімався приблизно на 1-1,5 мм, а не на 2 мм. Крім того, Манк не врахував ряд інших геофізичних чинників, що й не дозволило виявити взаємозв'язок.

Фахівці міжурядової комісії зі зміни клімату (IPCC) недавно заявили, що рівень підвищення світового океану почав наближатися до позначки в 3 мм, а танення льодовиків посилиться мінімум на 15 і максимум на 85 відсотків.

Одне з останніх досліджень показало, що скорочення льодовиків в даний час є "історично безпрецедентним", а в північній частині Атлантичного океану почав руйнуватися величезний льодовик, здатний підняти глобальний рівень води на півметра.

Loading...