Магнітне поле Землі протримається ще мільярд років

Магнітне поле Землі протримається ще мільярд років

Учені встановили, що ядро нашої планети охолоджується значно повільніше, ніж вважали раніше.

Джерело: Відомості

Є різноманітні оцінки того, коли сформувалося внутрішнє ядро ​​Землі. Вчені з університету Ліверпуля виявили нові факти, котрі вказують, що внутрішнє ядро ​​Землі утворилося 1–1,5 мільярда років тому, коли воно «застигло» всередині ядра з розплавленого заліза, повідомляє сайт seti-ceti.ru.

Внутрішнє ядро ​​— це найглибший шар Землі. Це куля з твердого заліза розміром більша за Плутон, яка оточена рідким зовнішнім ядром. Внутрішнє ядро ​​є відносно недавнім «надбанням» нашої планети, а оцінки часу, коли воно з'явилося, є предметом палких наукових дискусій і коливаються від 0,5 до 2 мільярдів років.

У своєму новому дослідженні, стаття про яке опублікована в журналі Nature, учені з кафедри наук про навколишнє середовище Університету Ліверпуля проаналізували сліди намагніченості древніх магматичних порід і виявили, що від 1 до 1,5 мільярдів років тому відбулося різке збільшення напруженості магнітного поля Землі. Це посилення магнітного поля, можливо, свідчить про появу в центрі землі твердого заліза, яке почало «застигати» всередині розплавленого рідкого ядра.

За словами експерта з палеомагнетизму та керівника дослідницької групи доктора Енді Біггін, ця знахідка може змінити наше розуміння внутрішньої будови Землі та її історії:

— Час першої появи твердого заліза або «зародження» внутрішнього ядра є досить спірним, але він має вирішальне значення для визначення властивостей та історії земних надр, а також процесу генерації магнітного поля Землі, котре діє як щит від шкідливих випромінювань Сонця. Отримані нами результати свідчать про те, що земне ядро остигає повільніше, ніж вважалося раніше, і це буде мати велике значення для всієї науки про Землю. Середній темп зростання твердого внутрішнього ядра складає приблизно 1 мм на рік, і це впливає на наше розуміння магнітного поля планети.

Магнітне поле Землі породжується рухом рідкого розплавленого заліза в зовнішньому ядрі на глибині близько 3000 км. Цей рух відбувається завдяки конвекції в розплавленому зовнішньому ядрі, коли воно віддає тепло до лежачої вище твердої мантії, що тягнеться вгору до земної кори.

Після того, як почало формуватися внутрішнє тверде ядро, конвекція посилилася, оскільки в рідкому зовнішньому ядрі збільшилася концентрація легких плавучих елементів. Цей процес продовжується і сьогодні. Його вважають головним джерелом енергії для генерації магнітного поля.

— Теоретична модель, яка найкраще підходить для наших даних, показує, що зараз ядро ​​остигає повільніше, ніж у будь-який інший період за останні 4,5 мільярди років, і що ця енергія повинна підтримувати магнітне поле Землі ще мільярд років або більше, —

додає доктор Біггін. — Це різко відрізняється від Марса, який на початку своєї історії мав сильне магнітне поле, але воно зникло через півмільярда років.

Loading...