Фінансові піраміди продовжують процвітати
Людей дурять, а вони й далі спокушаються на легкі гроші
Людей дурять, а вони й далі спокушаються на легкі гроші
Кредит за 15 хвилин без довідки про доходи і застави. Оголошеннями такого штибу обклеєні афішні тумби Луцька. Та й у пресі таких достатньо. Обіцяють позичити від 20 до 300 тисяч гривень. Одне слово, скільки вам треба, стільки й дадуть. Людині, якій конче необхідні гроші, важко не спокуситись і не звернутися до такої структури. І численні публікації (зокрема й у «Відомостях»), що за цими легкими грішми стоять справжні аферисти, здебільшого громадян не зупиняють. Ми вирішили ще раз застерегти і допомогти розпізнати обман.
Спокусливі пропозиції
Для цього «Відомості» озброїлись номерами телефонів організацій, які обіцяють швидке кредитування. Відразу ж зазначимо, що більшість із них виявилися класичними банківськими установами. І без довідки про доходи реально тут клієнт може отримати лише споживчий кредит у межах восьми тисяч гривень.
Але натрапили ми і на ті фірми, які вимагали від клієнта лише паспорт і код. Одна з таких розміщена у житловому будинку практично у самому центрі Луцька. Після того як автор розповіла, що їй потрібно позичити 30 тисяч гривень, дівчина сказала: «Без проблем. Дайте лише свій паспорт і код, нам треба перевірити ваші дані». Надати свої паспортні дані, звичайно, не зважилася. Попросила дати прочитати договір. Дівчина сказала, що контракт дасть тоді, коли перевірять дані.
Намагалася все ж уточнити, скільки доведеться платити щомісяця: мовляв, щоб остаточно зважити свої можливості. Співрозмовниця повідомила, що відсоток у них невисокий — 3,5% річних. Адже це не банки і на людях не наживаються. Тридцять тисяч гривень я можу отримати на три роки. Щомісячний платіж становитиме трохи більше 500 гривень. Щоправда, спочатку доведеться заплатити адміністративний внесок у розмірі 15% від суми кредиту. «Але ж він увійде у суму вашої виплати», — запевнила працівниця спілки і порадила: якщо необхідно конче 30 тисяч, то треба взяти більше, щоб вистачило на внесок і на страховку.
Прикинули, що перш ніж узяти гроші, необхідно заплатити як мінімум чотири з половиною тисячі. А ще ж не відома сума страховки. Немало. А які ще «підводні течії» містив сам договір, якого не дали почитати? Чим, власне, порушили мої права як споживача.
Виконувач обов’язків начальника інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області Володимир Горішний сказав, що я цілком могла б потрапити на гачок тих, хто будує фінансові піраміди.
— Договори там прописані дуже грамотно, бо над ними працюють висококваліфіковані юристи, — зазначив посадовець. — Я мав нагоду читати такі. Там, як правило, прописані умови: ти повинен зробити те-то й те-то, й тільки тоді отримаєш кошти. Коли отримаєш — не написано. Господарюючі суб’єкти користуються тим, що люди потрапляють у скрутне становище, їм потрібні гроші. Не читаючи, підписують цей договір. Думають, що отримають кошти, а насправді це не так. І тому, коли людина звертається до нас за фактом, ми не маємо підстави задовольнити вимогу споживача, бо, підписуючи договір, він погодився на виконання його умов. Такій спілці навіть ліцензія не потрібна. Адже фактично вона не надає фінансових послуг. У спілці зобов’язуються, наприклад, після сплати відповідних внесків у подальшому допомагати клієнту отримати певну суму. Це піраміда. Виграє той, хто наверху.
Володимир Горішний зазначив, що бувають випадки, коли громадянин, усвідомивши, що втрапив у халепу і грошей у найближчій перспективі не отримає, перестає платити такій спілці місячні платежі. Тоді деякі структури навіть можуть подавати на нього до суду.
Судитися тяжко
До речі, саме такий випадок трапився нещодавно у Горохівському районі. «Відомості» вже про це писали. Пенсіонерка з села Бережанка через скрутне матеріальне становище у липні 2012 року наважилася укласти кредитний договір задля отримання «безвідсоткової позики у групі» з ТзОВ «Аваль Інвест». Вона сплатила на рахунок фірми вступний платіж у розмірі 1400 грн та ще 390 грн — платіж до фонду учасників. А бажаної позики у 20 тис. грн так і не отримала.
Договір, укладений нею з «Аваль Інвестом», як пізніше стало відомо у суді, містив пункти про те, що учасники програми повинні щомісячно сплачувати товариству кошти, ТзОВ же розподіляє їх на власний розсуд. Зрозумівши, що з нею вчинили нечесно, жінка припинила платити внески. А товариство за це подало на неї у суд за невиконання умов договору.
На стороні жінки у цій справі виступала прокуратура. Прокурор району звернувся з позовом в інтересах пенсіонерки до ТзОВ «Аваль Інвест» про визнання недійсним договору про надання їй послуг, спрямованих на отримання позики.
Серед аргументів прокурора за розірвання цього договору було те, що угода була укладена під впливом обману й із застосуванням нечесної підприємницької діяльності, яка полягала в уведенні в оману споживача та залученні його коштів задля реалізації діяльності пірамідальної схеми.
Згідно ж із Законом України «Про захист прав споживачів», нечесна підприємницька практика забороняється, а укладені таким чином правочини є недійсними.
Суд повністю задовольнив позов прокурора Горохівського району, ухвалив рішення про визнання недійсним договору та зобов’язав стягнути з товариства 1790 гривень, які жінка уже йому заплатила.
На жаль, такі випадки, за словами Володимира Горішного, — рідкість. Та й прокуратура має право представляти у суді інтереси не всіх громадян, а лише незабезпечених. В основному люди залишаються у судах сам на сам із фінансовими структурами та їхніми юристами.
Варто знати
Як же громадянинові вберегтися від аферистів?
— Найпростіший спосіб — перш ніж підписати договір, дати почитати його юристові, — зазначив Володимир Горішний. — Якщо ж у вас немає такої змоги, то особливо повинен насторожити момент, коли вам пропонують перед отриманням кредиту сплатити певну суму установі. Виходить так: ще нічого не одержав, а вже платиш. Крім того, згідно з Законом «Про захист прав споживачів», споживач протягом 14 календарних днів із дня підписання договору має право відмовитися від нього. Відмову треба надіслати письмово рекомендованим листом, щоб мати докази того, що все зроблено відповідно до законодавства.
Без коментарів
Верховний Суд України змінив своє ставлення до компаній-адміністраторів, які здійснюють покупки в групах. Феміда затвердила рішення, згідно з яким більше не вважає такі фірми фінансовими пірамідами, якщо вони отримали ліцензію на свою діяльність.
Формулювання Верховного Суду докорінно змінює шанси потерпілих на повернення своїх коштів. «Якщо компанію називають пірамідою, то суди зобов’язані визнавати недійсними договори, підписані з клієнтами. І вимагати повернення пайовикам внесених коштів, причому в повному обсязі: якщо людина вклала в купівлю машини 25 тис. грн за 5 місяців, то їй згідно з рішенням суду повинні повернути всю суму», — розповів столичним ЗМІ керівний партнер юрфірми «Можаєв і Партнери» Михайло Можаєв.
Проте після останнього рішення ВСУ визнати недійсними договори клієнтів із компаніями, у яких є ліцензії Нацфінпослуг, і повернути гроші пайовиків буде набагато складніше.
