Китайської гречки на Волині не буде
Уже минув місяць, як китайська гречка дісталась України.
Уже минув місяць, як китайська гречка дісталась України. Про її смакові якості легенди ходять: кажуть, непридатна вона до споживання у їжу людям, оскільки у Китаї гречка — кормова. А Прем’єр-міністр Криму Василь Джарти взагалі на весь голос заявив, що китайську гречку фасують в українську упаковку нечесні на руку ділки. «Відомості» шукали китайську гречку на Волині.
У супермаркетах Луцька цар-кашу знайшли лише в одному. Коштує майже 22 гривні за кілограм. Виробництво Харківської та Дніпропетровської областей. Загалом же в супермаркетах гречка на полицях відсутня. Працівники деяких магазинів запевнили, що каша «була, та скінчилася». Чи завезуть китайську — не знають. Судячи з того, що на ринках Луцька кашу продають, її дефіциту немає. Коштує гречка 21-22 гривні за кілограм. Одна з продавчинь навіть етикетку з мішка показала, мовляв, дивіться, крупа вироблена у Хмельницькому. На запитання, чому вагова гречка з мішка різниться у кольорі від фасованої, відповіла просто: «пересмажена». Поцікавилася, чи можна на ринку купити китайську гречку. Продавці запевняють, що її немає і не буде.
— Я нею не торгуватиму, — запевняє підприємець Галина. — Нашої крупи є вдосталь. Возимо з Хмельницького. А китайської ще не бачили, навіть ціни на неї не знаємо. Ніхто не пропонував реалізовувати.
Тим часом в управлінні економіки Волинської облдержадміністрації повідомили, що області виділені квоти на імпортну гречку. Оператором із її реалізації визначено облспоживспілку, оскільки ця структура має великий центральний склад і розгалужену торговельну мережу.
В облспоживспілці Людмила Кравчук поінформувала «Відомості», що вони направили лист в облдержадміністрацію та відмовилися братися за реалізацію такої гречки.
— Нам нічого не повідомили ні про ціну цієї каші, ні про умови поставки. Дали лишень телефон. Мовляв, зв’язуйтеся з Одесою та самі домовляйтеся. Подзвонили. Нас попрохали передзвонити пізніше. Потім почали кидати слухавку. На сьогодні нам не вигідно везти гречку з Одеси: зважаючи на вартість транспортування, ця каша не буде дешевшою за ту, що продається на ринках, — розповіла Людмила Кравчук.
Виходить, що китайська гречка на Волині нині не затребувана. Тож оцінити її смакові якості ми поки не можемо. Та й чи треба?
Через кілька місяців на прилавках з’явиться каша нового врожаю. Як запевнив «Відомості» начальник головного управління агропромислового розвитку ОДА Юрій Горбенко, в області гречкою засіяно до трьох тисяч гектарів. Це в півтора разу більше, ніж торік. Значною мірою цьому посприяла дотація з бюджету — сто гривень на гектар посіву. До речі, Волинь стала єдиною областю, яка таким чином простимулювала посів гречки.
Проаналізувавши матеріали колег із інших регіонів України, «Відомості» дійшли висновку, що китайська гречка популярністю у народу не користується: кажуть, що має гіркуватий присмак. Питання: навіщо її було ввозити?
Гендиректор компанії «Хліб Інвестбуд» Роберт Бровді запевнив ЗМІ, що на закупівлю чотирьох тонн крупи у Китаї не було витрачено жодної бюджетної копійки. Це, мовляв, соціальний проект компанії.
Проте, як свідчить опублікований у пресі витяг із Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб-підприємців, 49% акцій цієї компанії належать Державній акціонерній компанії «Хліб України». Тобто державна частка є суттєвою. А отже, збиток від ввезення китайської гречки автоматично частково ляже на бюджет.