Громадянам хочуть дозволити вільно користуватися зброєю

Автор: Людмила ПОЛІЩУК / Джерело: Відомості

У Верховній Раді України 10 грудня був зареєстрований законопроект № 1135-1 «Про цивільну зброю і боєприпаси». Документом пропонується надати право українцям купувати і використовувати холодну та вогнепальну зброю на підставі дозволу, а також визначається порядок використання цієї зброї.

Згідно з цим законопроектом, будуть дозволені такі категорії цивільної зброї та боєприпасів:

1) перша категорія — газова зброя; пневматична зброя калібру до 4,5 мм і швидкістю польоту кулі елемента до 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон Флобера калібру до 4,5 мм та боєприпаси до неї;

2) друга категорія — вогнепальна гладкоствольна довгоствольна зброя, пневматична зброя калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі більше 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон Флобера калібру понад 4,5 мм та боєприпаси до неї;

3) третя категорія — довгоствольна вогнепальна нарізна та комбінована вогнепальна зброя і боєприпаси до неї;

4) четверта категорія — короткоствольна гладкоствольна вогнепальна зброя, призначена для стрільби набоями, спорядженими еластичними метальними елементами менш смертельної дії, та боєприпаси до неї; короткоствольна нарізна вогнепальна зброя і боєприпаси до неї.

Право на придбання цивільної зброї другої, третьої та четвертої категорій громадяни України набувають після одержання ними дозволу на зброю відповідної категорії.

Начальник дозвільної системи УМВС України у Волинській області Володимир Войстрик у коментарі «Відомостям» повідомив, що до сьогодні закону, який би регулював використання, придбання й зберігання зброї, не було.

— Ми користуємося тільки наказом МВС України, в який час від часу вносять зміни, — каже Володимир Олександрович. — Тому закон потрібен, щоб було чітко вказано, яка зброя, хто має право на володіння нею, на яких підставах. На мою думку, одна позиція у цьому законопроекті суперечлива — та, що стосується права громадян на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю. У нас, вважаю, і так достатньо дозволених видів зброї для самозахисту (травматична, газова, пневматична). Дехто впевнений, що ця норма дозволить зменшити злочинність, бо якщо, скажімо, крадій знатиме, що господар має і може використати пістолет, то до будинку вже не полізе. Хоча це також питання відносне.

Володимир Войстрик каже, що обіг нелегальної зброї збільшується, однак за її зберігання передбачена кримінальна відповідальність.

— Навіть якщо і приймуть закон, то зброю, привезену із зони АТО, зареєструвати не можна буде, бо вона армійських зразків, — пояснює правоохоронець.

Голова об’єднання «Волинська обласна колегія адвокатів» Микола Сорокопуд зауважує, що законопроект написаний справжніми фахівцями, юристами та людьми, що розбираються у зброї.

— Я не побачив у ньому якихось недоліків — настільки все регламентовано, продумані всі питання, зокрема й реєстрації, — розповідає Микола Олександрович. — Буде державний реєстр, яким відатиме Міністерство юстиції, і не тільки правоохоронні органи, а й суд, інші структури зможуть мати доступ до цього реєстру і, відповідно, отримувати інформацію стосовно зброї або особи, яка нею володіє. Мені сподобалося, що зброя кваліфікована за різними параметрами, визначено її чотири види і порядок, як користуватись, як вона має бути придбана, як має зберігатись, обліковуватися, реєструватися. Бо на сьогодні дозволи видаються і на довгоствольну, і на нарізну, і на мисливські рушниці, і на неавтоматичну зброю, перероблену з автоматів, — це все є у людей. Але її можна носити тільки для певних цілей — ідеш на полювання, їдеш у тир і т. д. А тепер у законопроекті дозволено носіння зброї, от якраз короткоствольної, для самозахисту, але знову ж таки регламентований дуже сильно порядок, як із нею поводитися. Можна провести аналогію з дорожньо-транспортними пригодами. Вони стаються не від того, що дозволено на всіх видах транспорту їздити, а від того, що людина не дотримується Правил дорожнього руху.

Однак, наголошує адвокат, якщо і виникне якась неординарна ситуація, то пропонований закон передбачив обов’язкове цивільне страхування на випадок заподіяння шкоди третім особам, так само, як і на транспорт. Тому, якщо законопроект приймуть, власники зброї будуть купувати поліс обов’язкового страхування. Проект закону передбачає, що у зв’язку з цим внесуть зміни у ЗУ «Про страхування».

— Чи не вплине прийняття цього закону на ріст злочинності в країні? — цікавимося думкою адвоката.

— Ні. Моя довга юридична практика свідчить, що зброя у злочинців є, вони купують її в армії, тої ж міліції, де завгодно, тому що вона їм потрібна для вчинення протиправних дій, — пояснює Микола Сорокопуд. — Але що новий закон зупинить злочинність — це однозначно, оскільки тепер зловмисник знатиме, що у людини може бути зброя, яку вона може застосувати. Відповідно до законопроекту, працівники правоохоронних органів, швидше дільничні, матимуть право перевіряти правила зберігання та поводження зі зброєю. Дільничний із двома понятими може зайти до вас без жодних дозволів із суду для перевірки, — пояснює юрист. — У цьому моменті законопроект виходить за межі тих нормативних актів, які є на сьогодні та не дозволяють проникнення у володіння особи. Я так думаю, автори законопроекту брали за основу європейське законодавство, тому що це не американський закон однозначно.

— Як же бути тим власникам, що вже мають дозволи, невже по-новому потрібно буде оформляти документи? — продовжуємо розмову.

— Вони матимуть спрощений порядок отримання нових дозволів, оскільки такі люди вже пройшли навчання та мають право на володіння зброєю, — пояснює Микола Олександрович.

Крім того, за словами адвоката, у законопроекті регламентовано, хто має право провадити господарську діяльність у сфері реалізації та ремонту зброї. Тож скоро будуть з’являтися нові суб’єкти господарської діяльності, які здійснюватимуть реалізацію зброї, тому що ринок виросте, її ремонт, зберігання.

— І ще один аспект, — зауважує юрист, — на сьогодні може так статися, що армія буде не в силі стримати ту навалу, яка йде на нашу країну. А стримати може тільки те, коли народу роздати зброю. Така суспільна і моя думка.

Loading...