Пасивне куріння так само шкодить здоров’ю, як і активне
Тривалий час вважалося, що пасивні курці, тобто люди, які не палять самі, але змушені вдихати тютюновий дим оточуючих чи перебувати в задимленому приміщенні, від того лише дратуються, відчувають відразу до запаху.
Тривалий час вважалося, що пасивні курці, тобто люди, які не палять самі, але змушені вдихати тютюновий дим оточуючих чи перебувати в задимленому приміщенні, від того лише дратуються, відчувають відразу до запаху. Та з часом медики довели, що пасивне паління — величезний ризик для здоров’я. Автори першого у світі глобального дослідження наслідків пасивного куріння підрахували, що кожного року воно спричиняє 600 тисяч смертей. Згідно з дослідженням, найбільше людей, які потерпають від пасивного куріння, — у Європі й Азії, а найменше — у Північній і Південній Америці, Африці. Пояснити шкоду мимовільного вдихання сигаретного диму ми попросили головного лікаря Волинського обласного центру здоров’я Сергія ЛЕВЧУКА.
— За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, третина тих, хто помирає від пасивного куріння, — діти. Дослідження, яке проводилося в 192 країнах, виявило, що малята ризикують захворіти на астму, запалення легенів і можуть стати жертвами синдрому раптової дитячої смерті, — озвучує дані ВООЗ Сергій Левчук. — Окрім підвищеного ризику занедужати на хвороби дихальних шляхів, є ще одна небезпека: легені у дітей, які змушені вдихати дим курців, розвиваються повільніше.
Доведено, що дітлахи, які дихають шкідливим димом, частіше хворіють пневмоніями, ЛОР-патологіями, зокрема запаленням середнього вуха. Часто алергени, що містяться в тютюновому димі, провокують розвиток бронхіальної астми. У дорослих пасивне куріння спричиняє хвороби серця, дихальних шляхів і рак легенів.
— Яка концентрація шкідливих речовин у тютюновому димі?
— При згорянні тютюну утворюються основний і додатковий потоки диму, що видихається курцем у процесі паління. Цей дим містить більше 250 токсичних хімічних речовин, серед них — формальдегід, бензол, вінілхлорид, миш’як, аміак і ціаністий водень. Крім того, доведено, що бічний потік диму включає понад 60 канцерогенів. Особливо небезпечними є поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюн-специфічні N-нітрозаміни й ароматичні поліефіри.
— Чи багато «постраждалих» від куріння, в тому числі пасивного, на Волині?
— Відповідаючи на це питання, треба акцентувати на раку легень. Злоякісні новоутворення органів дихання на Волині знаходяться на третьому місці за поширеністю серед усіх онкологічних патологій — 30,7 на 100 тисяч населення. А в структурі злоякісних новоутворень у чоловіків на першому місці залишається рак трахеї, бронхів і легень — 41,8 на 100 тисяч чоловічого населення. Звісно, такі невтішні цифри напряму пов’язані з тютюнопалінням. Адже канцероген бензапірен, який міститься у тютюнових смолах, значно підвищує ризик захворіти на рак верхніх дихальних шляхів.
— Як відбувається процес мимовільного куріння?
— Більша частина тютюнового диму від цигарки потрапляє у середовище навколо курця — це дим, що утвориться від тління в проміжках між затягуваннями. У цьому димі міститься смоли та нікотину в 50 разів більше, ніж у тому, що потрапляє в організм. Понад те, вміст аміаку в ньому вищий у 45, а окису вуглецю — в 4-5 разів. Таким чином у середовище потрапляє значно більше токсичних речовин, аніж у легені курця. Саме тому пасивне куріння таке небезпечне для непристосованого до щоденного «споживання» тютюну організму.
Крім того, і активні, і пасивні курці страждають від згоряння аміаку та смол. Аміак розчиняється у вологих слизових оболонках верхніх дихальних шляхів, перетворюючись на спирт, що подразнює слизові. Як результат — кашель, бронхіт, слабкий імунітет до запальних інфекцій й алергійних захворювань. А нікотин провокує серцево-судинні недуги. Він пошкоджує стінки судин, спричиняє появу атеросклеротичних бляшок. Як наслідок — зростання кількості інсультів, інфарктів, гіпертонічна хвороба.
— Як визначити, що пасивне куріння вже зашкодило здоров’ю?
— У людей, які тривалий час «обкурюються» ззовні, наявні такі симптоми: головокружіння, головні болі, нудота, часті респіраторні захворювання, підвищений артеріальний тиск. До того ж треба зважати не лише на фізіологічний, а й на психологічний фактор — нервове напруження. Людині, яка не курить сама, дим противний. Пасивні курці стають дратівливими, у них розвиваються вегетосудинна дистонія, порушення у поведінці.