Лучани матимуть найвищі в Україні тарифи за утримання будинків?

Лучани матимуть найвищі в Україні тарифи за утримання будинків?

На дошках оголошень біля під’їздів луцьких багатоповерхівок нещодавно з’явилися повідомлення про збільшення тарифів за утримання будинку.

Автор: Наталка СЛЮСАР / Джерело: Відомості

На дошках оголошень біля під’їздів луцьких багатоповерхівок нещодавно з’явилися повідомлення про збільшення тарифів за утримання будинку. Платня, залежно від будівлі, зростає від 30 до 50 відсотків. Що змусило комунальників Луцька піти на такий крок, дізнавалися «Відомості».

Зростання мінімальної заробітної плати і вартості енергоносіїв стало основною причиною для збільшення тарифів у Луцьку. Принаймні так пояснили у міській раді.

— Востаннє ми переглядали тариф на утримання будинку в 2010 році, — розповіла «Відомостям» заступник міського голови Лариса Соколовська. — У ньому мінімальна заробітна плата була закладена на рівні 650 гривень, а 1 кВт електроенергії — 24 коп. За цей час мінімальна зарплата зросла на 76,5%, а вартість електроенергії — майже на 50%. У результаті минулого року у деяких ЖЕКів навіть була проблема з виплатою зарплатні. Тому і виникла необхідність у приведенні тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Зазначу, що тарифи для кожного будинку формуються індивідуально. Кожна людина може подати свої зауваження, навіть узагалі відмовитися від послуги, якщо вона не надається. Або ж створити об’єднання співвласників, забрати на свій баланс будинок і керувати самим. Багато лучан бояться створювати об’єднання, тому що у будинку давно не проводився капітальний ремонт. Даремно. Тому що для підтримки об’єднання співвласників у бюджеті закладена солідна сума. Можна розробити кошторис, прийти у міську раду, і ми допоможемо грішми.

Якщо проаналізувати кошторис, складений ЖЕКами, то можна побачити, що найбільше люди мають платити за технічне обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем загального користування та поточний ремонт конструктивних елементів. Приміром, якщо в цілому утримання квадратного метра у будинку коштуватиме 2 гривні 29 копійок (це з ПДВ), то цілу гривню з цієї суми доведеться платити лишень за ці дві послуги. Лучанам і справді можна задуматися, чи варто за них платити. Адже, як показує досвід, поточний ремонт у під’їздах мешканці, як правило, роблять за власні гроші. Тому, зібравши загальні збори та прийнявши рішення, зменшити платню за утримання будинку можна ледве не вдвічі.

Прецедент у Луцьку вже є. Жителі будинку №47 на вулиці Гордіюк відмовилися від п’яти з 11 запропонованих послуг.

Депутат міськради Роман Бондарук запропонував інший шлях: коли вже лучани мають платити більше, то нехай ЖЕКи складуть плани, коли та в якому обсязі робитимуть поточні ремонти у під’їздах. Щоб не вийшло так, що люди платять, а за що — незрозуміло.

До речі, запропоновані тарифи на утримання будинків є одними з найвищих в Україні. Наприклад, у Вінниці платню за утримання будинку змінювали у червні минулого року. Так, вартість утримання квадратного метра у багатоповерхівках із ліфтом становить 2 гривні 7 копійок (із ПДВ). У Чернігові ця сума складає 1 гривню 47 копійок (тариф змінювали у квітні 2012-го). Спитати б: чому лучани мають платити у середньому 2 гривні 30 копійок? Тим більше, що ще у жовтні 2012 року рівень відшкодування затвердженими тарифами фактичної собівартості утримання будинків у Луцьку становив 96,5% (дані отримані в департаменті житлово-комунального господарства та будівництва ОДА). Інакше кажучи, щоб тарифи покривали собівартість, їх треба було підняти на 3,5%. А піднімають на 30%. Не закруто?

До речі, створити ОСББ, як рекомендує Лариса Соколовська, також не панацея. Хоча платня за утримання будинку в ОСББ і справді менша. Як повідомила «Відомостям» голова Асоціації ОСББ «Лучани» Юлія Сабатюк, за квадратний метр обслуговування жильці платять від 1,27 до 1,71 копійки. Проте у цю суму не включено ремонт. На нього люди «складаються» окремо. Тож, якщо у будинку давно не було капітального ремонту, викласти доведеться чималеньку суму. Отримати гроші з бюджету не так просто.

— У бюджеті міста дійсно на підтримку об’єднань співвласників закладено мільйон гривень, — зазначила пані Юлія. — Але щоб отримати гроші, приміром, на заміну даху, самі жильці мають вкласти у його ремонт 20% вартості. Тобто, щоб зробити ремонт на 100 тисяч гривень, люди мають із власних кишень заплатити 20 тисяч.

Наразі більшість будинків лучан обслуговують ЖЕКи. А вони сьогодні пропонують платити європейські ціни за свої послуги. Проте європейську якість гарантувати не хочуть.

Остаточне слово у питанні підвищення тарифів має сказати виконком міської ради.

Loading...