Такої кількості відпочивальників, як цього року, Світязь ще не бачив

Такої кількості відпочивальників, як цього року, Світязь ще не бачив

У липні-серпні розпал пляжного сезону на найглибшому в Україні озері Світязь, яке розміщене на території Шацького національного природного парку.

Автор: Людмила ШИШКО / Джерело: Відомості

Вода в озері вважається цілющою, адже у своєму складі має срібло, йод і гліцерин. А ще поблизу берегів можна знайти глину, яка поєднує в собі всі мінеральні солі та мікроелементи, тому побачити на пляжі людей, вимазаних із голови до п’ят глиною, не дивина. Ці та інші принади голубої перлини Волинського краю кожного року збирають тисячі відпочивальників. Зважаючи, що Крим тепер для українців закритий, а за кордон їхати дорого, всі ринули на Шацьк.

Перед в’їздом на територію Шацького національного парку стоїть екологічний пост, де кожен, хто мандрує автомобілем, мусить сплатити збір — 20 грн за авто і по 5 грн за людину. Натомість видають чек, де зазначено час і дату сплати коштів. Дехто, звичайно, примудряється об’їхати пост: мовляв, не відомо, за що платити і куди йдуть гроші. Із цим запитанням «Відомості» звернулися до директора Шацького національного парку Володимира Захарка.

— Такий збір проводимо не один десяток літ, — пояснює Володимир Володимирович. — Торік зібрали 460 тис. грн, що у два рази більше порівняно з 2013-м. Цього ж року передбачаємо, що потік відпочивальників зросте ще на 30% порівняно з минулим. 20% із суми — відрахунок ПДВ, ще 20% йде на оплату послуг правоохоронців із Шацького райвідділу міліції, без чиєї допомоги ми б самі не впоралися. Додатково на літо прийняли на роботу 15 осіб, котрі здійснюють збір і вивіз із прибережної зони сміття, три-чотири автомобілі якого ми щоденно відвозимо на полігон відходів. Цим людям необхідно платити зарплату, а ще витрати на пальне, ремонт техніки. Також проводимо протипожежні заходи, адже зараз пожежонебезпечний період 5-го класу, й інші заходи з охорони природи. На нашому офіційному сайті вивісимо інформацію про кожну використану копійку екологічного збору. Кому цікаво — можуть переглянути.

Отож мандрівка продовжується, і перед туристами постає питання — а де ж зупинитися на нічліг? Правду кажучи, знайти хоч яку кімнату в приватному секторі у вихідні дні в розпал сезону складно, не згадуючи вже про пансіонати і бази відпочинку. Тому, якщо не хочете півдня провести у пошуках житла, бронювати місця бажано завчасно, хоча би за тиждень. Щодо цін, то вони не нижчі, ніж, скажімо, на морі біля Одеси. До прикладу, ліжко-місце в кімнаті без телевізора, кондиціонера й інших вигод вартує від 70 до 100 грн. А якщо ви їдете із сім’єю, то сума набігає чимала.

На турбазі «Шацькі озера» двомісний номер у корпусі потягне 350 грн, чотиримісний — 550 грн, із євроремонтами є й за 600 грн. У будиночках на березі просять по 80 грн із людини, але, на жаль, із року в рік умови там не кращають — меблі старі, ремонт можна описати словами «Радянський Союз», зі стінами синього кольору та лампочкою без люстри. Туалет спільний, але з такими «ароматами», що зайти туди неможливо. Хоча поселитись у будиночку на два дні можна, бо до озера кілька метрів, є на території їдальні та кафе, тут спокійно, без метушні — не так, як, скажімо, у рекреаційному пункті «Куточок рибака» або на Гряді, де зазвичай «тусить» молодь. Є на території турбази й будиночки зі зрубу, але, кажуть, це приватні й там уже все із шиком.

Якщо мандруєте компанією, хорошим варіантом буде оренда цілого котеджу чи будиночка — тут також ціни варіюють від 500 гривень за три кімнати й до 2000.

До речі, в самому селі Світязь немає обійстя, де б не приймали відпочивальників. Самі господарі в цей період вибираються жити хто куди: на горище, в літню кухню, хлів, а будинок здають людям, адже це один із способів непогано заробити.

— Сьогодні всі стали вибагливими, хочуть різних вигод, — каже господиня Галина, — а в нас тільки літній душ і туалет на вулиці, але кімнати просторі, й до озера недалеко.

У її сусідки Валентини на подвір’ї вже є якась інфраструктура — гойдалка для діток, новозбудовані альтанки. Спеціально споруджене приміщення, де здають кімнати: всередині ремонт, нові меблі. Є окремо кухня з усім необхідним посудом, а ванна кімната — у будинку. Пані Валентина каже, що до неї зазвичай їдуть уже постійні клієнти, бо бачать, що з кожним роком умови тут покращуються.

— Дуже багато відпочивальників цього року, і їдуть із усіх куточків України, — розповідає господиня затишного обійстя Ольга Романюк, яка вже давно займається зеленим туризмом. — От недавно в мене були із Закарпаття, Миколаєва, Луганщини, Кривого Рогу, Києва. Намагаюся всім створити комфорт.

У неї всі кімнати зі зручностями, проведено Інтернет, кожного року пані Ольга удосконалює умови — то щось придбають, то дитячий майданчик облаштують. І ціни в неї порівняно помірні — 80–100 грн за ліжко-місце. Тому вже весь серпень заброньований.

— Ще Світязь такої кількості відпочивальників не бачив, — продовжує Ольга Романюк. — Трохи влада недопрацьовує, Національного парку й місцева. Є місця, де можна власними силами прибрати, викосити і так далі, не чекаючи грошей.

Як відомо, проблема із каналізаційною мережею Світязя тягнеться вже більше десятка років. Директор Шацького національного парку Володимир Захарко розповів, що в рамках Програми добросусідства «Україна–Польща–Білорусь» вдалося виграти проект із облаштування каналізаційної мережі двох вулиць Шацька, які ведуть до озер Люцимер і Чорне Велике, та добудувати очисні споруди.

— Загальна сума проекту — 24 млн грн, 20% якої — фінансування з місцевих бюджетів, — розповідає Володимир Володимирович. — Що стосується села Світязь, то проектно-кошторисна документація на облаштування каналізаційних мереж є, збудовано приміщення очисних споруд. Вартість проекту — більше 40 млн грн, яких наразі нема. Однак ця тема нагальна і серйозна. Півтора десятка біотуалетів, які встановлені, її не знімають, і це не вихід. Аналогічна ситуація по селу Мельники і санаторію «Лісова пісня», там також каналізаційні мережі застарілі.

Володимир Захарко повідомив, що Шацький національний парк розробляє проект схеми облаштування пляжів протяжністю 1,5 км, де буде передбачено пішохідну доріжку, стаціонарні туалети, облаштування припляжної та пляжної територій. Планують залучити кошти за програмою ЄС «Східне партнерство».

Loading...