Допікають фурункули. Що робити

Допікають фурункули. Що робити

Джерело: Відомості

Фурункул — гостре гнійне запалення волосяного фолікула та навколишніх тканин, найчастіше викликане гнійною мікрофлорою. Хвороба проявляється спочатку появою невеликого ущільнення, почервонінням на шкірі, й лише потім виникає запалений болючий вузол. У міру дозрівання фурункула біль посилюється, може піднятися температура тіла. Нарешті фурункул спонтанно розкривається, виділяється гній, біль поступово вщухає, але ущільнення та почервоніння ще зберігаються. Бувають випадки, що з’являється кілька фурункулів одночасно або один за іншим (фурункульоз).

Причини виникнення

Серед причин появи проблеми:

∙ Забруднення шкіри (недотримання елементарних правил гігієни).

∙ Пошкодження шкіри (садна, порізи, подряпини, дерматит).

∙ Місцеве або загальне переохолодження.

∙ Послаблення захисних сил організму внаслідок стресу, авітамінозу, неправильної дієти, виснажливих хронічних захворювань, порушення обміну речовин, різних шлунково-кишкових розладів, цукрового діабету й ін.

Характерна особливість фурункулів: виникають лише на тих ділянках шкіри, де є волосяний покрив (на долонях, підошвах фурункул не з’являється). Найбільш часта локалізація: обличчя, потилиця, поперек, пахвові ділянки, сідниці, руки, ноги.

Симптоми та прояви фурункула

Спочатку виникає свербіж, а потім — біль, почервоніння і набряк у ділянці волосяного фолікула. В подальшому з’являється щільний болючий запалений вузлик округлої форми, зазвичай багрово-червоного кольору, який підноситься над рівнем шкіри невеликим конусом. Відмічається легкий свербіж, помірний біль. Згодом, із розвитком фурункула, вузлик збільшується, наростає почервоніння, приєднується периферійний набряк.

На третю-четверту добу в центрі запального вузла фурункула з’являються некроз і розм’якшення тканин, формується некротичний стрижень, який набуває зеленуватого кольору. В цей період біль різко посилюється, можливі підвищення температури тіла, головний біль, слабкість.

За сприятливого перебігу через дві-три доби гнійний стержень фурункула відторгається з утворенням глибокої рани, що помірно кровоточить. Запалення, набряк, болючість минають. Загоюється завжди з утворенням рубця.

У  разі  ускладнення  гнійний процес розповсюджується за межі волосяного фолікула з розвитком гнійної порожнини, або флегмони. У хворих на цукровий діабет можливий тяжкий перебіг: фурункул може ускладнюватися лімфаденітом, регіональним лімфаденітом, тромбофлебітом.

Що таке фурункульоз? Про фурункульоз ми говоримо тоді, коли фурункули повторюються досить часто, а іноді навіть по кілька штук одночасно. Цей стан слід розцінювати як сигнал про слабкі захисні сили організму. Якщо розвивається фурункульоз, негайно зверніться до лікаря для проведення обстеження і призначення адекватної терапії.

Лікування фурункула

Фурункул — серйозне захворювання, в жодному разі не можна вдаватися до самолікування. Застосовувати компреси, використовувати мазь Вишневського, іхтіол не слід, оскільки це призведе до поширення запального процесу.

Лікування фурункула тільки хірургічне. Будь-яка інша терапія не матиме успіху, коли своєчасно не буде розкрите і дреноване вогнище гнійного запалення. Розкриття фурункула виконується під місцевим знеболенням, і для пацієнта така процедура є безболісною. Основне завдання в лікуванні фурункула — забезпечити відтік гнійного вмісту з подальшим дренажем із рани.

Прості, тобто не ускладнені, фурункули можна лікувати амбулаторно і не потребують госпіталізації.

У разі ускладненого перебігу фурункула, якщо у пацієнта спостерігається набряк м’яких тканин губи, щоки або ока, необхідна невідкладна госпіталізація в хірургічне відділення для постійного контролю за розвитком процесу та попередження ускладнень.

Loading...