Миготлива аритмія може призвести до серцевої недостатності
Зазвичай частота серцевих скорочень збільшується в момент фізичного навантаження, сильного страху, стресу або перенапруження. Якщо ж аритмія виникає спонтанно без видимої на те причини, слід задуматися про своє здоров’я. Аритмія може бути супутнім симптомом хвороб внутрішніх органів: жовчних шляхів, щитовидної залози, шлунку, запального процесу, вроджених вад серця. У старшому віці збої серцевого ритму можуть сигналізувати про наявність серйозних хвороб і стати причиною зупинки серця.
Миготливою аритмією називається порушення серцевого ритму, що призводить до значного погіршення припливу крові до важливих органів людського організму. Ця недуга сприяє прискоренню скорочень серця до 400-600 ударів на хвилину. При постійній формі миготливої аритмії може спостерігатися різке прогресування хронічної недостатності кровообігу.
Симптоми захворювання
У деяких пацієнтів миготлива аритмія може протікати безсимптомно. Однак, частіше при цьому захворюванні спостерігаються наступні ознаки:
— пальпітація (епізоди дуже частого і сильного серцебиття, яке нерідко буває сильніше, ніж при дуже інтенсивних фізичних навантаженнях)
— Знижений кров’яний тиск
— Слабкість, нездужання
— Запаморочення
— Сплутаність свідомості
— Утруднене дихання
— Болі в грудях
Епізоди пароксизмальної миготливої аритмії тривають від декількох хвилин до кількох годин і потім припиняються самі по собі. При хронічній миготливій аритмії серцевий ритм завжди нерегулярний.
Чому відбувається порушення серцевого ритму
У більшості випадків причиною розвитку миготливої аритмії стає наявність якого-небудь захворювання. Найчастіше це: гіпертонія, інфаркт міокарда, вада серця, кардіосклероз, серцева недостатність. Велике значення при цьому має наявність вроджених захворювань і вплив спадкового чинника. У групу ризику також входять люди у яких:
— Підвищена активність щитовидної залози і різні порушення обміну речовин.
— Синдром слабкості синусового вузла (неправильне функціонування синусового вузла).
— Емфізема та інші захворювання легенів.
— Раніше перенесена хірургічна операція на серці.
— Вірусні інфекції.
— Стрес, викликаний різними причинами.
— Апное уві сні.
Крім того від аритмії можуть страждати й ті, хто піддається різним стимуляторам, таким як алкоголь, кофеїн, тютюн, наркотичні засоби.
Чим небезпечна миготлива аритмія?
При миготливій аритмії кров може накопичуватися в передсердях, що з часом призводить до утворення згустків. Якщо один з таких згустків вийде з серця і разом з кровотоком потрапить у мозок, це може викликати інсульт. Особливо велика ймовірність інсульту в літніх людей.
Неконтрольована миготлива аритмія може, врешті-решт, послабити серце і стати причиною серцевої недостатності — стану, при якому циркуляція крові погіршується настільки, що перестає забезпечувати організм необхідною кількістю кисню і поживних речовин.
У деяких випадках можливий перехід миготливої аритмії у фібриляцію шлуночків і зупинку серця.
Головне завдання – відновити правильний ритм серця
Лікування миготливої аритмії спрямовано в першу чергу на відновлення правильного серцевого ритму і запобігання виникнення її нападів в майбутньому. У тих випадках, коли медикаментозне лікування не надає належного результату, проводиться електрична кардіоверсія — купірування серцевого ритму розрядом дефібрилятора. У 90% випадків проведення даної процедури спостерігається повне відновлення правильної роботи серця. Хворим з хронічною формою миготливої аритмії показаний постійний прийом антагоністів кальцію і адреноблокаторів.
Поряд з лікуванням даної патології серця обов’язково проводиться лікування того захворювання, яке стало причиною її розвитку. Найрадикальнішим методом позбавлення від серцевої аритмії є радіочастотна ізоляція легеневих вен, іншими словами припікання джерела фібриляції. Сьогодні даний метод лікування застосовується в крайніх випадках, оскільки його точний вплив на людський організм в цілому ще недостатньо вивчено. До того ж він не у всіх випадках гарантує позбавлення від захворювання.
Прогноз лікування фібриляції передсердь повністю залежить від наявності супутнього захворювання. Аритмія, що супроводжує вроджений порок серця або інфаркт міокарда, досить швидко призводить до розвитку серцевої недостатності. При відсутності серйозних патологій серця і у випадку ідіопатичної миготливої аритмії прогноз практично завжди сприятливий.