Іммобілізація при переломах
Переломи бувають закриті й відкриті. Головне завдання при наданні першої допомоги — забезпечити іммобілізацію (нерухомість) пошкодженої ділянки тіла. Це дозволить зменшити біль і запобігти подальшому зсуву кісткових уламків та повторному пораненню ними кровоносних судин і м’яких тканин.
Ортопед-травматолог Микола Пемпко зазначає, що при переломах потерпілий відчуває сильний біль, тож варто дати подвійну дозу знеболювального. Не зашкодить також прикласти щось холодне. Це може бути лід, якийсь заморожений продукт, обгорнений у тканину, чи холодна вода в пакеті. Прикладання льоду потрібно робити з перервами 20 через 20 хвилин.
Для іммобілізації використовують стандартні шини або підручні засоби, наприклад палиці чи дошки. Лікар наголошує, що обов’язково між тілом і шиною має бути прошарок тканини. Знерухомлювати верхню кінцівку можна фіксацією її до тулуба, а нижню — до здорової ноги.
При переломі ключиці або лопатки треба покласти потерпілому під пахву валик і прибинтувати руку до тулуба або підвісити на косинці. Якщо зламана плечова кістка, можна використати фанерні планки, рейки, смужки твердого картону, прути чагарнику. За їх відсутності ушкоджену кінцівку підвішують на косинці й прибинтовують до тулуба, вклавши валик у підпахвову ямку. При переломі кісток передпліччя забезпечують нерухомість у ліктьовому та променево-зап’ястному суглобах, руку підвішують на косинці. Якщо є переломи кісток кисті й стопи, шину накладають із їх внутрішнього боку.
При переломі ребер треба накласти пов’язку навколо грудної клітки постраждалого, зафіксувавши її в момент видиху. Іммобілізацію проводять, якщо зламані три ребра та більше. Транспортувати краще в положенні сидячи.
Перелом кісток таза може супроводжуватись ушкодженням внутрішніх органів, тому транспортувати потерпілого необхідно в позі «жаба»: його кладуть на тверду поверхню на спину, ноги згинають у тазостегнових і колінних суглобах, а коліна розводять у сторони, підклавши під них валик (згорнута ковдра, куртка, подушка).
При переломі хребта людину потрібно покласти на рівну тверду поверхню (щит, дошка) і так переносити. При ушкодженні шийного відділу рекомендується з підручних матеріалів виготовити комір, покласти його на шию потерпілому і закріпити бинтом. Транспортування здійснюють на спині з іммобілізацією голови, як при ушкодженнях черепа.
Якщо перелом відкритий, то спершу потрібно зупинити кровотечу, зробити пов’язку на рану, а вже після того накладати шину. Самостійно вправляти кістки не можна.