Луцький ЦУМ почали реконструювати: він стане ширшим, але не вищим

Луцький ЦУМ почали реконструювати: він стане ширшим, але не вищим
Таким ЦУМ був

У Луцьку стартувала реконструкція однієї з головних будівель центральної частини міста — універмагу. Почали з влаштування інженерних мереж, а коли буде завершено всі земляні роботи, будівельники перейдуть до фасаду та внутрішнього облаштування.

Автор: Ольга ЮЗЕПЧУК / Джерело: Відомості

У Луцьку стартувала реконструкція однієї з головних будівель центральної частини міста — універмагу. Почали з влаштування інженерних мереж, а коли буде завершено всі земляні роботи, будівельники перейдуть до фасаду та внутрішнього облаштування.

Власники ЦУМу давно подумували про перебудову: по дозвіл у міськвиконком вони звернулись у квітні минулого року, а проект торгово-офісного центру, що мав з’явитися на місці універмагу, замовляли у Львові ще чотири роки тому. Та форсованими темпами процес пішов лише після надзвичайної події — пожежі, що сталась у ЦУМі 4 грудня 2011-го. Вогонь знищив перший і частково другий поверхи будівлі, загалом понад 400 квадратних метрів площі. Звісно, допустити, аби в самісінькому «серці» обласного центру стояло згарище, ні міська влада, ні власники не можуть.

— Фактично реконструкція почалася з 3 січня. Сьогодні йде інтенсивна робота з підведення інженерних мереж до універмагу, — розповів «Відомостям» начальник управління містобудування й архітектури Луцької міськради Юрій Казмірук. — Споживання електроенергії значно збільшиться. Тому видані технічні умови на підключення до трансформаторної підстанції, що поблизу замку. Від Центрального ринку і до універмагу прокладаються додаткові кабелі. Коли завершаться всі земляні роботи, перейдуть до фасаду.

У квітні минулого року представники ЗАТ «Універмаг «Луцьк» звернулись у міськраду з проханням дозволити розробити документацію та провести реконструкцію ЦУМу. Рішення виконавчого комітету міськради від 29 квітня 2011 року «Про дозвіл на отримання містобудівних умов і обґрунтувань забудови земельної ділянки для реконструкції універмагу «Луцьк» на проспекті Волі, 1 акціонерному товариству закритого типу «Універмаг «Луцьк» надає такий дозвіл.

— Замовники мотивували необхідність переоблаштування універмагу тим, що об’єкт у такій якості, як сьогодні, існує з 1960-х років. Тобто він технічно та технологічно застарів, — пояснює головний архітектор Луцька. — Значний обсяг по осучасненню зроблено в обласному драмтеатрі, Будинку культури, благоустроєно територію біля готелю «Україна», привабливий естетичний вигляд має собор, замінено мощення на Театральному майдані. У цьому контексті й виникла потреба навести лад в універмазі, що є домінантою центральної частини міста.

От ніби все логічно виходить, а все ж є одна хронологічна «нестиковка». Ремонт будівель у центрі міста, на Театральній площі проводився у минулому та позаминулому роках, а власники ЗАТ «Універмаг «Луцьк» замислилися про масштабну перебудову значно раніше. Так, після пожежі в ЦУМі в Інтернеті «відкопали» проект реконструкції Центрального універмагу Луцька. Схеми знайшлися на сайті львівського підприємства «Інститут проектування «Комфортбуд». Згідно з ескізами, універмаг мав перетворитися на торговельно-офісний центр заввишки більше 20 поверхів.

На фото: Таким ЦУМ міг би бути

— Дійсно, були пропозиції чотирирічної давності, можливо, продиктовані відсутністю економічної кризи, — коментує Юрій Казмірук. — Але місто Луцьк не настільки велике, щоб розміщувати такі складні об’єкти. Своєю масою він задавив би навколишню забудову, насамперед пам’ятку архітектури — Свято-Троїцький собор. Тим більше, що в умовах сформованої історичної забудови знайти вільну територію під паркувальні місця непросто. Потрібно було б вирішувати питання про будівництво багаторівневих гаражів. Тож цілком логічно, що замовник прийняв рішення про реконструкцію у межах тих самих відміток по висоті, але з модернізацією внутрішнього простору.

За новим проектом, до речі, розробленим тією ж проектною організацією «Комфортбуд», пропонується використати в оздобленні ЦУМу дзеркальні фасади та технологічно переобладнати «нутрощі».

На фото: Таким ЦУМ буде (проект)

— Зробити нове інженерне постачання, освітлення, примітивні сходи, по яких рухаються основні пішохідні потоки, замінити на ескалатори, обладнати заклад травалаторами (горизонтальні рухомі площадки), демонтувати зовнішні навісні панелі, бо ЦУМ має каркасну схему — свого роду етажерка, — розповідає Юрій Йосипович. — Частково приміщення розширятиметься, але надбудови по висоті не буде однозначно. Крім того, у замовника є наміри пристосувати підвальні приміщення під продуктову групу товарів, тобто буде задіяно підземний простір. Може бути використано шостий — терасний — поверх під якийсь заклад. Це має бути сучасний об’єкт для торгівлі. Зараз іде доопрацювання проекту.

Юрій Казмірук зауважив, що також актуальне питання облаштування будівельного майданчика навколо приміщення ЦУМу. Адже, за правилами безпеки, не повинні потрапляти в зону дії баштового крана та складування будматеріалів стаціонарні об’єкти (торговельні кіоски)  і місця масового скупчення людей.

— Рух транспорту перекриватися не буде, — запевняє Юрій Йосипович. — Але треба провести певну ротацію, аби і пасажирам було зручно, і торгівельна інфраструктура могла функціонувати, і нормально проводилась реконструкція.

Дозвіл на початок будівельних робіт видає Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю зі ступеня складності об’єкта. Четверта-п’ята категорія вимагає отримання дозволу після надання відповідного пакета документів, перша-третя категорія (менша складність) передбачає лише те, що замовник подає клопотання, в якому декларує, що приступає до цього об’єкта. ЦУМ — нижче третьої категорії. Тож власники приступили до реконструкції. Та, здається, димом пахне не лише товар і майно підприємців, які орендували площі в ЦУМі. Пожежа в універмазі — форс-мажорна обставина, через яку вони були змушені виселитися, незважаючи на переукладені договори. А всі кінці залило водою та піною з пожежних шлангів.

Loading...