Щоб орендувати ставок, на одні лише дозволи треба 15 тисяч гривень

Щоб орендувати ставок, на одні лише дозволи треба 15 тисяч гривень

За рішенням останніх двох сесій обласної ради на Волині вивільнилося 36 водойм, які вже сьогодні можна взяти в оренду.

Джерело: Відомості

За рішенням останніх двох сесій обласної ради на Волині вивільнилося 36 водойм, які вже сьогодні можна взяти в оренду. В головному управлінні охорони, використання та відтворення водних ресурсів повідомили, що найближчим часом ще сімох недобросовісних наймачів позбавлять права оренди. Отже, ставків без господарів побільшає. Чи просто орендувати водойму та скільки це коштуватиме, з’ясовували «Відомості».

Орендування водного об’єкта здійснюється двома шляхами: охочий знаходить водойму сам і прикидає, чи йому це вигідно, або ж орендаря визначають шляхом конкурсу. На сьогодні по всій території України жодних обмежень — ані вікових, ані статевих — для взяття в оренду водойми немає. Навіть питання професійної підготовки ніде не порушується. Людина взагалі може жодним чином не бути пов’язаною з рибним господарством.

— Багато водойм на Волині перебуває у закинутому стані, вони зарослі, й не кожен захоче вкладати гроші, аби впорядкувати ставок, — розповідає начальник головного управління охорони, використання та відтворення водних ресурсів області Тарас Куньчик. — Або ж ініціатором надання в оренду виступає орган місцевого самоврядування — міська чи сільська рада, якщо ж водойма знаходиться за межами населених пунктів — районна адміністрація. Згідно з Положенням про проведення конкурсу, за місяць до засідання конкурсної комісії в пресі друкується відповідне оголошення. Орендодавець, на території якого розташовується водний об’єкт, подає інформацію про площу ставка, стартову ціну оренди.  Конкурсна комісія, до складу якої входять представники управління водних ресурсів, екологічної служби, земельники, заслуховує кожного претендента на оренду. Кандидат повинен подати на розгляд бізнес-план, у якому має бути чітко обґрунтовано доцільність і спроможність займатись орендою. Позитивне рішення комісія приймає на користь того наймача, який пропонує вищу орендну плату й ефективніше використання водного об’єкта, щоби була користь і громаді, і орендареві. Якщо ж громадянин сам знайшов водойму, яку хотів би орендувати, йому все одно доведеться пройти через конкурсну комісію.

Вартість оренди — питання, що цікавить орендаря у першу чергу. Одначе за копійки та на 49 років ставок тепер уже не візьмеш, переконують у водному управлінні.

— Коли тільки-но почали надавати водойми в оренду, використовували максимальний термін, бо ніхто не міг передбачити, як ітиме таке господарювання, — пояснює пан Куньчик. — Тому перші договори, які почали укладатися з 1999-го, передбачалися на 49 років. Законодавство змінилось, і було вирішено переглянути договори оренди, а нові укладати на п’ять років. Це стимулюватиме орендарів до роботи, запобігатиме їхній бездіяльності на ставках. Якщо людина нормально господарює, має всі дозвільні документи, то їй не варто хвилюватися: підстав для припинення оренди немає. П’ять років мине — і договір оренди продовжиться автоматично, можливо, навіть на більший термін, без проведення конкурсів і збору документів.

До слова, більшість райдержадміністрацій Волині встановила мінімальну вартість оренди гектара водойми — сто гривень, раніше вона сягала 30 гривень.

Після того, як орендар переміг у конкурсі, йому треба пройти процедуру погодження. Потрібно зібрати низку документів для подальшого їх подання на сесію обласної ради. Погодження збираються у контролюючих службах: Держкомземі, водгоспі, управлінні екології тощо. За словами Тараса Куньчика, його управління видає довідки безкоштовно, а щодо інших чиновник не береться говорити.
«Відомості» підрахували, що на одну лише документацію орендареві доведеться витратити близько 16 тисяч гривень: погодження зі службами обійдуться приблизно в тисячу гривень, проект землеустрою коштуватиме від трьох до п’яти тисяч гривень, стільки ж вартує дозвіл на спецводокористування, до п’яти тисяч гривень піде на дозвіл про режим водогосподарської діяльності.

Зібравши всі документи, орендар передає їх до юридичного відділу обласної ради. Зазвичай рішення про надання в оренду підтримуються на сесії. Затвердження сесією є підставою для укладання договору оренди між орендодавцем (сільська рада або районна державна адміністрація) та орендарем.

До витрат варто додати ще й кошти, які вкладаються у розчищення ставка, зарибнення водойми, купівлю кормів для відгодівлі риби. Сума, звісно, виходить кругленька, проте, як каже Тарас Миколайович, хто взяв в оренду ставок, той украй рідко відмовляється від господарювання на ньому.

— Маючи в рік, умовно кажучи, десять тонн риби та продаючи кілограм за 16-18 гривень, господарник отримуватиме до 180 тисяч гривень прибутків, — розповідає пан Куньчик. — За рік кошти, витрачені на документацію, повернуться. До всього ж орендарі не лише продають рибу, а й практикують риболовлю для громадян, а від цього теж ідуть гроші, Крім ставків, в області залишилися категорії водойм, а це в основному озера, на яких можна здійснювати рекреаційну діяльність (ідеться про зелений туризм), але для вирощування риби — це не місце. Зрозуміло, що в озері рибу не відловиш, але створити умови для відпочинку громадян — цілком можливо.

Loading...