У юності Ринат Ахметов був боксером і улюбленцем дівчат
21 вересня найбагатшому українцеві Ринату Ахметову виповнилося 45 років. У переддень ювілею журналісти газети «Сегодня» побували на малій батьківщині багатія — у Куйбишевському районі Донецька.
21 вересня найбагатшому українцеві Ринату Ахметову виповнилося 45 років. У переддень ювілею журналісти газети «Сегодня» побували на малій батьківщині багатія — у Куйбишевському районі Донецька.
ГОРН І ПРОГУЛИ
Жив він у невеликому будиночку в шахтарському селищі Жовтневе. Вчився Ринат Ахметов у донецькій школі №63. Це зараз його alma mater стала популярною й набула європейських рис (на гроші іменитого випускника зроблений капітальний ремонт, обладнаний комп’ютерний клас, куплені нові меблі й скоро добудують новий корпус). А тоді, в 1970-х, школа №63 нічим не відрізнялася від інших.
«Це був звичайний хлопчина, його мама за руку до нас привела. Родина жила бідно, він був одягнений недорого, та завжди акуратно. Його матір була в батьківському комітеті й завжди брала участь у шкільному житті сина та його класу. Різні в нього були оцінки. Мене вражала його феноменальна пам’ять. Він міг пару разів прочитати вірш, а потім розказати. Тоді вчили Пушкіна, Некрасова, Лермонтова», — розповіла вчителька початкових класів, а нині директор школи №63 Людмила Дмитрук.
За словами Наталії Бочарової, яка працювала тоді піонервожатою, Ахметов брав участь у зборі металобрухту й макулатури, вмів грати на горні. «Пам’ятаю, як співав і грав на гітарі. Ринат був душею компанії», — каже вона.
Втім, незважаючи на втішні спогади вчителів про знаменитого учня, сам Ахметов згадує шкільні роки трохи інакше. Так, у 2008 році, під час візиту в рідну школу разом із другом Ігорем Крутим, президент ФК «Шахтар», зовсім не соромлячись, зізнався: «Так, бувало, і я списував. А хто не списував? Я не був зразковим учнем. Навіть зараз іноді сниться, що я одним оком підглядаю в чужий зошит». Також олігарх не приховує, що вчився слабенько, одержував трійки, прогулював уроки фізики та математики й не вирізнявся зразковою поведінкою. «Хто ж у дитинстві не бешкетував? Навіть відмінники хуліганили. Бо кого дівчата в школі любили? Хуліганів!» — розповідав він під час святкування 70-річчя «Шахтаря».
ХАРАТЬЯН іЗ РИНГУ
Як зауважила Людмила Дмитрук, перша вчителька Ахметова, Ринат із дитинства любив спорт. Його козирем був бокс. «Спочатку він займався в спортивній секції в сусідньому будинку культури, потім, у старших класах, їздив на тренування в центр міста, на «Локомотив». Крім боксу, він захоплювався й футболом. Були в нас дворові команди. У Рината був старенький велосипед, на ньому він об’їжджав хлопців, скликав команду на футбольні баталії, які проходили між сусідніми селищами», — згадує педагог.
Як розповіла нам його однокласниця Олена Олексіївна Невенченко (у дівоцтві — Конакова), яка вчилася з Ахметовим із 1973 по 1980 роки, Ринат був у класі найспортивнішим, серйозно займався боксом. «Багато дипломів і вимпелів привіз зі змагань. Усі думали, що він буде всесвітньо відомим боксером. А старшокласники з ним завжди здоровалися за руку — поважали. Хоча він тоді був і невисокий на зріст», — згадує Олена Олексіївна.
Вона також не приховує, що Ринат користувався популярністю у дівчат. Тому що був схожий на красунчика-героя з радянських блокбастерів Дмитра Харатьяна. «Біленький такий був, усе однокласниці зітхали: «Ах, ну зовсім як Харатьян!».
ВИПУСКНИЙ У ПАРКУ
Шкільні роки Ринат Ахметов проводжав у парку ім. Щербакова. На випускному разом із однокласниками зустрічав світанок біля міського ставка. «Нам тоді вчителі не дозволили прямо в школі святкувати останній дзвінок і провести випускний вечір. Усе говорили, що прийшла якась чергова заборона з Міністерства освіти. От ми й пішли всім класом у центральний парк Щербакова — гуляти й світанок зустрічати. У школі побоялися, тому що тоді все строго було, комсомол був, стежили за всім. А в ресторан ми не могли піти, бо всі в нашому класі були з простих, небагатих родин», — говорить Олена Невенченко.
В останні роки зустрічі випускників проходять без знаменитого однокласника. Проте Ринат не забуває про своїх шкільних друзів. «Він нам організував і повністю оплатив 20-річчя випуску. Коли в мене виникають проблеми, іноді дзвоню його помічникам у Верховну Раду. Та й багато наших пишуть йому листи з різними проханнями. Пам’ятаю, інвалід Сашко Наколяска поскаржився, що в нього немає телевізора. Йому відразу ж додому привезли новенький», — розповіла Олена Олексіївна.
Шлях Рината Ахметова
Ринат Ахметов народився 21 вересня 1966 року в Донецьку, в родині гірника Леоніда Ахметова.
Закінчив школу №63 у Донецьку, вищу освіту одержав у Донецькому університеті (економічний факультет).
Cвій перший мільйон Ахметов, як він не раз заявляв, заробив у першій половині 90-х на торгівлі вугіллям і коксом. А витратив його на придбання різних активів, які в той період коштували дуже дешево, тож ніхто не прагнув їх купувати. Це був ризик, але, як відзначав Ахметов, згодом він виправдався.
У 1996-му ім’я Ахметова вперше стало відоме широкому загалу — 11 жовтня він очолив ФК «Шахтар», який перебував у підвішеному стані з 15 жовтня 1995 року, коли під час вибуху на стадіоні «Шахтар» загинув президент клубу Ахать Хафізович Брагін.
У 2000-му створюється ЗАТ «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ), яка управляє активами Рината Ахметова. Зараз у структуру компанії входять більше ста підприємств (гірничо-металургійна, енергетична, телекомунікаційна галузі, банківський, медіабізнес та інші).
Відтоді, коли почали складатися рейтинги найзаможніших українців, Ринат Ахметов незмінно посідає в них першу сходинку. Згідно з останнім списком багатіїв журналу «Форбс», його статки оцінюються у 16 мільярдів доларів.