Домашня птиця гине через неправильні догляд і годівлю

Домашня птиця гине через неправильні догляд і годівлю

Таку думку мають ветеринари

Автор: Ольга УРИНА / Джерело: Відомості

Таку думку мають ветеринари

Сьогодні пропозиція пташиних ринків тішить розмаїттям. Кожен охочий вирощувати домашню птицю може знайти для себе підходящий варіант. Звичайне курча коштуватиме вам п’ять гривень, бройлер — сім, каченя — 12, гусеня — від 25. Окрім звичних порід, є й такі, як гусо-качки( «Мулатки») — від 22 гривень штука, курча породи «Мастер», яке ростиме, як бройлер, та ще й нестиметься, обійдеться у 18 гривень. Як бачимо, коштують домашні пташенята немало, тому кожна господиня хоче знати, як же вибрати здорових пернатих.

— Одноденні курчата під час купівлі повинні бути з густим, сухим пухом, мати закриті пупки, які не виступають, рівні міцні ноги, правильний дзьобик і суху задню частину. Вони мають бути жвавими, швидко реагувати на стукіт пальцем, — розповідає Сергій Войтюк, заступник начальника управління ветеринарної медицини у Волинській області. — Під час купівлі доросліших птахів варто звернути увагу на їхню поведінку, форму тіла, як вони його тримають. Хворих курчат видаватимуть перерослі махові пера, малорухливість, згорбленість. Ці ж симптоми свідчитимуть і про переохолодження птиці, що згодом може призвести до хвороби та загибелі.

Здавалося б, на ринку ви вибрали найактивніших і цілком здорових птахів, одначе через кілька днів малеча слабне та починає гинути. Ситуація, коли з придбаного десятка пернатих виживають далеко не всі, знайома для багатьох. Отож ми вирішили поцікавитись у ветеринарного лікаря, в чому причина такої швидкої загибелі свійських пташенят.

— Молодняк птиці в основному гине через неправильні догляд і годівлю, — каже Сергій Миколайович. — Зокрема, для здоров’я бройлерів дуже важливо, щоб у приміщенні, де їх утримують, була стала температура повітря. Різка зміна теплового режиму недопустима, оскільки курчата погано переносять холод і вологу. Не варто виключати й властивість кожного організму опиратися захворюванням, адже від природи є стійкіші та слабші птахи.

Як виявилося, найчастіше домашню птицю вражають хвороби шлунково-кишкового тракту. В інкубаторах проти цих недуг птахам проводять щеплення. Наприклад, обов’язковою є вакцинація від хвороби Ньюкасла.

— Це інфекційна недуга, яка невиліковна і поширюється масово. Вона вражає травну систему, внаслідок чого птиця стає в’ялою та дуже швидко гине, — розповідає ветеринар. — Купуючи птахів, попросіть продавця показати ветеринарне свідоцтво, де й має міститись інформація про всі проведені щеплення. Це дуже важливо, оскільки є такі хвороби, якими курчата можуть заразити іншу домашню птицю.

Отже, Сергій Войтюк радить купувати птицю лише у тих, хто має на неї документи. Позаяк без них ви ризикуєте придбати кота в мішку.
Часто на ринку бачимо дещо облисілих пташенят. За словами пана Сергія, це не ознака хвороби, тож нічого страшного в цьому нема. Такий вигляд притаманний для бройлерів, а пов’язують його з тим, що кістки розвиваються дещо інтенсивніше, ніж змінюється оперення. Та відсутність пір’я для цієї породи птахів не страшна, оскільки вони живуть у закритих і теплих приміщеннях. Трохи підрісши, кури-бройлери набувають нормального оперення.

Тож відсутність пір’я на птахах може свідчити про те, що ви купуєте саме бройлера, бо досить часто трапляється, коли під виглядом м’ясних порід курей продають звичайних півнів. У таку халепу вляпалася пані Тетяна, яка вже не перший рік вирощувала м’ясних курей. Одначе торік із двадцяти придбаних на ринку бройлерів п’ять виявилися звичайними півнями. Ще більше не пощастило пані Наталії, бо у неї закукурікали всі двадцять бройлерів.

— Напевно, продавці підмішують, — каже Сергій Войтюк. — У перші дні життя птахів дуже важко відрізнити бройлерів від звичайних курей. Єдине, за що можна зачепитися, — це нижні кінцівки: в бройлерів вони значно товстіші. Однак, якщо до одноденних бройлерів підкинути триденних звичайних півнів, то відрізнити їх практично неможливо. Ще раз наголошу: купуючи домашню птицю, вимагайте на неї документи, де має бути вказана назва інкубатора та порода птахів.

Усім відомо, що, аби забезпечити швидкий ріст птиці, її годують спеціальними кормами. Від них птахи ростуть, як на дріжджах, тож стало цікаво: що заховано в цих комбікормах? За словами Сергія Войтюка, ніякої «хімічної бомби» комбікорми не містять, а весь секрет у балансі складників.

— Удома ви так не збалансуєте корм. Склад комбікорму точно відрегульовано, там є усе необхідне для швидкого росту: і вітаміни, і мікроелементи, і навіть антибіотики — з метою профілактики можливих хвороб, — додає ветеринар.

Та якщо давати ті корми, які вимагає література, то виходить дещо накладно. Приміром, курчата-бройлери, які харчуються комбікормом, виростають за 42 дні. За цей час одне курча з’їдає майже чотири кілограми спецкорму. Враховуючи те, що один кілограм вартує п’ять гривень, то, аби вигодувати одного бройлера, потрібно двадцять.

Звичайно, системи «спецкорм — вода» дотримуються далеко не всі господарі. Так, пан Сергій удома теж вирощує птицю, годує комбікормом лише на перших тижнях, аби закріпити імунітет пернатих. Далі переводить на простішу годівлю. По-перше, самостійно робить корм, змішуючи в пропорції один до одного пшеницю, кукурудзяну крупу та ячмінь, по-друге, додає до раціону варену картоплю, зелень і кропиву. Каже, головне, щоб приміщення з птахами освітлювалось, і вони мали змогу постійно їсти. Хоча за таких умов птахи ростуть дещо довше, проте вирощувати їх для сімейного бюджету все одно вигідно.

Loading...