Відбувся перший осінній ярмарок із картопляною «Смаковицею по-володимирськи»
Цьогорічний перший осінній ярмарок відбувся під дощем, який у суботу безперестанку мжичив, але не завадив по-справжньому побазарувати. На центральній площі міста було людно й гамірно: сюди з’їхалася майже сотня товаровиробників — і не тільки з Волині, а й з Миколаївщини, Кіровоградщини, Хмельниччини, Тернопільщини. Наші земляки купували цукор, яйця, олію, борошно, рибу, овочі, мед — усе трохи дешевше, ніж на місцевому ринку чи в магазинах, та й торгувалися вигідно — на те він і базар.
Хтось стояв у чергах за сільгосппродукцією, а городники прицінювалися до дерев, садових і декоративних кущів та квітів, бо вибрати було з чого. Окрім саджанців уже відомих плодово-насіннєвих станцій, які завжди приїздять на ярмарок, мав молоді щепи володимир-волинець Андрій Вієру, котрий із толком займається садівництвом, прищеплює різні сорти яблунь, груш, персиків, слив, абрикосів, і має їх понад три десятки. Недалеко від нього нововолинець Андрій Ліщук показував декоративні кущі та хвойники. Особливим попитом користувався рожевий і білий верес, який цвіте від початку осені і до половини зими. Зарічанець Василь Павлюк тішив дітвору доглянутими білими та пухнастими вуханями, які продавав по 150 гривень і дорожче.
Допоки вирував ярмарок, біля культурно-мистецького центру набирали розмаху вуличні танці, які показували вихованці групи «Мій стрибок» школи Романа Дячка — у такий спосіб вони привертали увагу до кулінарного свята «Смаковиця по-володимирськи» — через негоду воно відбулося не на вулиці, як планували організатори, а у фойє КМЦ.
Уже увосьме в місті така «смаковиця», і щоразу вона дивує новими кулінарними рецептами, оформленням, а цьогорічна — ще й славилася розмаїттям картопляних страв та майстер-класами. Отут уже розгулялася фантазія місцевих кухарів: кожен демонстрував свою професійність і винахідливість. Чого тут тільки не було! Картопляні пиріжки, ковбаса, зрази, пироги, запіканки, хлібці, деруни, галушки, вареники, палички, рулети, потапці, профітролі, кекси — усіх бульбових смаколиків і не перелічиш. Біля кожного стола з кулінарною продукцією смачно пахло, усе виглядало апетитно, і вочевидь, не тільки приготуванням, а й оформленням страв займалися справжні кухарі-професіонали, бо попридумували картопляні троянди, «гармошки», круасани, озерця, на яких качки з манюніми каченятами ряску збирали, й навіть у тарелях лежали картопляні поросята...
На гостину до «Сонячної родини» запрошувала всіх головна «шефиня» школи-інтернату Марія Курдельчук разом із кухарями Надією Фостик і Ольгою Цейко, котрі в печі, в чавунці варили гарбузову кашу, а подавали її в гарбузових мисках. Тут же лежало смажене поросятко в чудернацькому капелюсі, ковбаса домашня, різні салати, у глиняних полумисках — картопляні вареники і галушки. Маєток «Золота легенда» виділявся вишуканістю та гарним фірмовим вбранням, кухарі спекли картопляний торт, а із перемеленого сала з часником майстерно виклали герб. У торговому закладі «Княгиня Ольга» приготували різні мініатюрні канапки. У ТЦ «Троянда» — своя особлива родзинка. Кухар Ніна Величко й адміністратор Лідія Мудрик представляли «вушка по-островецьки» та «свинячі реберця на картопляному полі», усього — півтора десятка різних страв. За столом зі смаколиками, які готували у ДНЗ «Казка», переважали салати, солодощі, печені яблука, тістечка. А хазяйнували тут вихователі Юлія Скрипець, Марина Вайтичук із донькою Анею. У «Селянській хаті» теж фантазія неабияка: кухарі Владислав Шумаков і Анастасія Подзизей насмажили налисники, а картопляні грибочки мали коричневі, мов у боровиків, шляпки, приправили їх підливою і бутель міцної горілочки до них прихопили. Ірина Пелех і Дмитро Дмишко представляли студентські страви із педколеджу, ще тут поставили по-чудернацьки вирізьблені гарбузи — охочі біля них знімкувалися. У «Маяку» картопляних страв не бракувало: кухарі спекли качку із каченятами, які «плавали» на річці Лузі, профітролі начинили сиром фета і лососем, пиріг — лисичками, а на десерт запропонували картопляні кекси з вишневим джемом. Ще «маяковські» газдині частували охочих міцною «кропив’янкою» і «андріївкою», а покупцям роздавали духмяні пучечки базиліку. У народному стилі прикрасили стіл кухарі з їдальні п’ятої школи, застелили його старовинною бабусиною скатертиною-«самобранкою», я на ній нарахувала понад два десятки різних наїдків.
На кожній «смаковиці» кухарі з ресторану «Дружба» презентують якусь нову страву. Адміністратор закладу Алла Ярощук розповіла: цього разу в них страви лише з картоплі — всього 14. Особливо всім смакував гратен — бульба запечена із сиром і вершками, а галушки в сметанно-шпинатному соусі самі, як-то кажуть, у роті розтавали...
«Фішкою» нинішньої «смаковиці» стали майстер-класи з приготування страв: рибної юшки, виробів із солоного тіста, медових пряників, смажених пиріжків з дріжджового тіста та дерунів. Так, секретами виготовлення виробів із соленого тіста ділилися вихователі садка № 8 Наталія Цьось і Надія Марчак, котрим це кулінарне захоплення радість дарує, а їхні вироби прикрашають «Вишиванку». На свято вони виготовили кольорові буклети, де описали технологію приготування. Богдана Троць із кондитерами «Майстерні тортів» показали, як виготовляти і розписувати медові пряники — кожен, хто бажав, міг долучитися. А під каштанами, біля КМЦ, завідувач туристично-краєзнавчого відділу з ЦПО Олександр Лещук та керівники гуртків Тетяна Каляпух та Іванна Сиротюк чаклували над рибною юшкою, а чоловік ділився своїми секретами. До слова, пан Олександр понад 15 років у походах варить рибну юшку. Професійності підприємця Віктора Захарди з павільйону «ЖарОК», що біля автостанції, і справді можна подивуватися: цей молодий чоловік дуже майстерно та швидко робив і разом зі своєю помічницею смажив дріжджові пиріжки з різними наповнювачами, а вже готові — роздавав. Ще розповів, як замісити тісто, щоб було пухке та смачне, та як приготувати його улюблену начинку — рис із куркою.
Своїми секретами смачних дерунів ділилася місцевий аматор кулінарної справи Наталія Лук’янчук, котра двічі брала участь у кастингу на «Майстер-шеф», а недавно коростенців частувала волинськими дерунами. Вона завітала на свято з сином Владиславом. Своїй майстерності навчала Володимира і Людмилу Похожалових, котрі приїхали в наше місто з Донецька. Бачили б ви, як завзято старалися донеччани, а вони ж раніше жодного разу не готували деруни! Пані Людмила навіть жартома назвала цю затію авантюрною, зізнавшись, що в них із чоловіком зовсім не кулінарні професії: вона — режисер, він — лікар. Натомість глава сім’ї запевнив: без побоювання їжте їхні деруни, як треба — реаніматолог поруч. Отакі вони веселі східняки, котрі, телефонуючи рідним у Донецьк, розповідають: волиняни ліниві... на агресію, розмовляють тихо та не сваряться, як у них.
На святі ніхто не сумував. Молодші брали участь у вікторинах та іграх разом із вихователями з дитсадків. Дорослі ж ерудити отримували призи за перемоги у «гастрономічній» вікторині. До слова, і наша колега зі «Слова правди» Ірина Надюкова написала вірш про деруни та перемогла у цьому конкурсі. Усіх жартівливими піснями розважав гурт «Молодички» разом із ведучою Наталією Авдєєнко. Тим часом на площі вигравав знайомі мелодії духовий оркестр «Арсен».