Українські продукти подорожчали і дешевшати не будуть
Пересічний українець вже відчув, що життя стала дорожче. Це стосується продуктів харчування. За розрахунками консалтингового агентства «ААА», їжа подорожчала на 12-15%.
Пересічний українець вже відчув, що життя стала дорожче. Це стосується продуктів харчування. За розрахунками консалтингового агентства «ААА», їжа подорожчала на 12-15%.
Як пише газета «Сегодня», у преміум-сегменті зростання ще більше: до 25-30%. Наприклад, на ковбасах вищого сорту, які коштували рік тому 105-115 гривень, зараз висять цінники 130-160.
«Влада проводить жорстку політику стримування цін на соціальні групи товарів. На них встановлена мінімальна націнка у 10-15%. Тому торговельні мережі заробляють на продуктах преміум-сегмента», — заявляє аналітик Марія Колесник.
За розрахунками директора інформкомпанії «ПроАгро» Миколи Верницького, продукти на прилавках дорожчають насамперед тому, що ростуть виробничі витрати: дорожчає бензин, корми, підвищуються зарплати, а не ціни на сировину. А торгівля рахує свої 15% вже від нових оптових цін, от і виходить більше.
А щодо товарів преміум-класу, то з покупця беруть по максимуму. Борщовий набір в цьому році приблизно вдвічі дорожчий, ніж у минулому. Експерт «Українського клубу аграрного бізнесу» Тарас Гагалюк пояснює це кількома причинами.
Фермери притримали картоплю і фрукти, щоб підняти ціну, і це їм вдалося. Крім цього, наші цибуля і морква вперше пішли за кордон — до Молдови, Болгарії і Румунії, тому пропозиція скоротилася. Також виробник навчився продавати товар не нижче собівартості, і це позначилося на оптових цінах.
Експерти обіцяють, що їжа і далі буде дорожчати, особливо овочі, крім картоплі, що на 90% вирощує населення. За словами Гагалюка, виробники закупили на третину менше насіння і приблизно на 30% скоротили посівні площі. Тому наступної зими доведеться знову звикати до моркви по 5-6 гривень за кіло.
Верницький також стверджує, що до осені подорожчає все, крім найбільш простих продуктів, які не вимагають великих трудовитрат або мають дешеву сировину: це молоко, низькосортна варена ковбаса, сири, вітчизняні яблука.
