Підприємці не можуть добитися державних соціальних допомог

Підприємці не можуть добитися державних соціальних допомог

До редакції звернулася мешканка Луцька: їй відмовили у нарахуванні допомоги по догляду за дитиною до трьох років у збільшеному розмірі.

Автор: Наталка Слюсар / Джерело: Відомості

До редакції звернулася мешканка Луцька: їй відмовили у нарахуванні допомоги по догляду за дитиною до трьох років у збільшеному розмірі.

«Я фізична особа-підприємець, працюю на фіксованому податку, — пише жінка. — Недавно стала мамою. Прийшла в департамент соцзахисту оформляти документи на допомогу по догляду за дитиною, а мені відмовили. Оскільки для нарахування цієї допомоги потрібна довідка з податкової про мої доходи. А її я взяти не можу. Бо, згідно з новим Податковим кодексом, декларації тепер треба здавати раз на рік. Тобто податкова не має підстав видавати довідку про доходи за І квартал 2011-го, так як «не бачить» моїх доходів. Я втрачаю такі необхідні для нашої сім’ї гроші. А це не так мало — більше 800 гривень. Це при тому, що податки та різноманітні відрахування у соцфонди, коли працювала, то платила».

Цей лист змусив зробити невеличке опитування серед підприємців — що за проблеми у них виникають при нарахуванні соціальних допомог. Їхньому обуренню немає меж. Адже люди не можуть отримати не лише допомоги по догляду за дитиною, а й субсидій. Багато з цих людей не отримує великих прибутків, бо тільки оформлені підприємцями, а насправді є найманою робочою силою: продавцями, майстрами з пошиття одягу, взуття тощо.

У департаменті соціальної політики Луцької міської ради про проблему знають. Як сказала заступник директора Тетяна Корецька, вони, на жаль, змушені відмовляти багатьом — просто немає підстав для нарахування соціальних допомог.

— При визначенні розміру та права на отримання державних допомог застосовується Методика обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затверджена відповідним наказом Міністерства праці та соціальної політики, — розповіла пані Тетяна. — Доходи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, згідно з ним, визначаються лише на підставі даних державних податкових адміністрацій. Хочу зазначити, що допомога нараховується на підставі довідки про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги. Оскільки новим Податковим кодексом України, який набув чинності 1 січня 2011 року, передбачено, що податкові декларації подаються підприємцями за рік, то у суб’єктів підприємницької діяльності, які перебувають на загальній системі оподаткування, відсутня можливість отримати довідку про доходи за перший і другий квартали 2011 року. Факти підтверджуються листами Луцької ОДПІ про відмову у видачі таким громадянам довідок про доходи від підприємницької діяльності. Тому, на жаль, і ми змушені відмовляти у призначенні соціальних допомог.

Тетяна Корецька зазначила, що департамент із цього приводу звертався у Міністерство соціальної політики про внесення змін до законодавства України. Там у свою чергу писали листи до Державної податкової адміністрації. Відповідь прийшла за підписом заступника голови Державної податкової служби України Сергія Лекаря. У ній ідеться про те, що «для визначення доходів фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований, єдиний податки), для врахування зазначених доходів у сукупному доході сім’ї під час призначення соціальної допомоги використовувати дані Книги обліку доходів і витрат, яку суб’єкти підприємницької діяльності ведуть протягом календарного року».

У департаменті соціальної політики кажуть, що поки не отримували з податкової довідок на підставі Книги обліку доходів і витрат.
А в податковій «Відомостям» повідомили, що і не отримають.

— Довідки фізичним особам-підприємцям ми можемо видавати лише на підставі поданої ними звітності, — зазначила у коментарі головний державний податковий інспектор управління оподаткування фізичних осіб ДПА у Волинській області Ніна Кваша. — У листі ж за підписом Лекаря говориться про те, що «Мінсоцполітики запропоновано використовувати дані Книги обліку доходів і витрат». А не те, що податкова на підставі цієї книги має видавати довідки.

У свою чергу Тетяна Корецька повідомила, що, згідно з чинним законодавством, департамент не має жодного права вимагати у громадян, які є суб’єктами підприємницької діяльності, Книгу обліку та на її основі видавати довідки. Тому, на думку посадовця, громадяни самі повинні визначитися, що їм вигідніше: чи отримувати державну соціальну допомогу з боку держави та закрити підприємницьку діяльність, чи продовжувати підприємницьку діяльність і відмовитися від допомоги. Іншого виходу не дано.

А все через невідповідність законодавства. Поки на верхах змагаються в епістолярному жанрі, внизу прості підприємці, які платять податки, не можуть отримати соціальної допомоги. Понад те, виявляється, що ті, хто вибрав фіксований податок, узагалі не зобов’язані вести книгу обліку. А це значить, що ні субсидії, ні допомоги по догляду за дитиною в збільшеному розмірі їм не бачити навіть тоді, коли відомства розберуться, на підставі чого нараховувати державні допомоги. Таким чином держава свідомо штовхає підприємців на те, аби вони просто відмовлялися від грошей.

Loading...