Сучасні підлітки люблять спілкуватися, «зависати» в Інтернеті та мобільні телефони

Сучасні підлітки люблять спілкуватися, «зависати» в Інтернеті та мобільні телефони

Сучасні учні люблять спілкування, танці й мобільні телефони, проте не люблять спорт, культуру й добрі справи.

Джерело: Відомості

Сучасні учні люблять спілкування, танці й мобільні телефони, проте не люблять спорт, культуру й добрі справи.

Завдяки результатам соціологічного дослідження «Стан і причини здоров’я українських підлітків», проведеного дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), видання «Комментарии» наводить таємниці спілкування сучасного підлітка з однолітками.

Українські підлітки досить товариські. Лише 8% дітей віком від 11 до 17 років стверджують, що в них немає друзів. Цікаво, що дослідження спростовує стереотип про надмірну товариськість слабкої статі — 78% хлопчиків проти 66% дівчаток постійно спілкуються з трьома й більше друзями своєї статі. При цьому дівчатка відрізняються більшою постійністю — у  кожної третьої учениці є всього одна-дві подруги, тоді як довірити свої проблеми й радощі настільки маленькому колу спілкування згодний лише кожен четвертий учень.

Не менш цікавий і гендерний аспект спілкування. Природно, більшість підлітків для дружніх стосунків вибирають представників своєї статі. Однак у дівчаток будь-якого віку більше друзів протилежної статі, ніж у хлопчиків. Тобто маленькі чоловіки віддають перевагу «чоловічим бесідам», а не розмінюються на «жіночі балачки». Якщо говорити мовою цифр, то в дівчаток близько 64% друзів протилежної статі, а в хлопчиків — усього 53%.

Кожен десятий підліток стверджує, що не проводить вечори з друзями, воліючи бачитися з ними після занять або просто вдень. Природно, чим старшою стає дитина, тим активнішим у неї робиться вечірнє життя. Кожний п’ятий шестикласник запевняє, що не зустрічається з друзями після заходу сонця. Після закінчення школи таких дітей стає всього 6%.

В Україні для «вечірнього життя» більш відкриті хлопці. Кожен третій випускник зустрічається з друзями щодня. Тоді як дівчатка воліють бачитися зі своїми друзями в основному 2-3 рази в тиждень. Саме такої кількості часу для спілкування цілком достатньо більш ніж половині шкільних випускниць.

У вільний від навчання час український учні воліють гуляти з друзями на вулиці (73%), спілкуватися «віч-на-віч» (65%) або слухати музику (59%). При цьому більшою любов’ю до розмов наодинці й спільному прослуховуванню музики відрізняються старшокласниці — у середньому на 10% дівчата випереджають хлопців у цьому способі проведення колективного дозвілля.

Близько 40% підлітків хоча б раз у тиждень збираються для того, щоб разом пограти в комп’ютерні ігри або ж «відірватися» на дискотеці. Природно, комп’ютерну розвагу вибирають молодші підлітки. Про це «зізнався» кожен третій учень 6-8 класів. Старші школярі віддають перевагу «спілкуванню» з друзями на танмайданчику — кожен другий випускник школи любить хоча б раз у тиждень «відірватися» з компанією на дискотеці.

Цікаво, що третя частина старшокласників і студентів хоча б раз у тиждень займається тим, що нічого не робить, а просто «зависає з друзями». Парадоксально, але чим молодша дитина, тим більше насичене її дозвілля. Майже половина (46%) шестикласників і третя частина восьмикласників ніколи не «висить» із друзями.

Як відзначають експерти ЮНІСЕФ, несвідоме дозвілля найбільше небезпечне для несформованої дитячої психіки. Адже в пошуках «забивання» хоч чимось вільного часу, підлітки найчастіше звертаються до шкідливих способів: алкоголю, паління й, рідше, наркотиків. Результати дослідження саме підтверджують цю тенденцію. Кожен третій студент у вільний час хоча б раз у тиждень у компанії випиває алкоголь.

Сучасні підлітки не люблять займатися спортом і культурно розвиватися.

Спільне заняття спортом (їзда на велосипеді, роликах, скейтах та ін. теж вважається спортом) цікавить лише 41% підлітків. Причому юних жінок таке дозвілля взагалі мало цікавить — кількість хлопців, які активно проводили час, на 25% більше, ніж дівчат.

Ще третина опитаних не ходять із друзями в кіно, театри або на концерти. А більше половини опитаних взагалі ніколи не займаються  волонтерством, ще половина не беруть участі в громадському житті: не записані ні в які гуртки, клуби й громадські організації. Найбільш пасивними показали себе учні ПТУ й студенти вузів — близько 65% студентів взагалі не зацікавлені в суспільно-культурному житті.

Майже половина підлітків (48%) щодня розмовляють із друзями по телефону й посилають їм СМС-повідомлення. Причому однозначними лідерами в телефонному спілкуванні є «юні леді»: 55% відсотків дівчаток проти 39% хлопців вибирають мобільне спілкування з друзями.

Натомість українські юнаки активніше використовують можливості Всесвітньої мережі. Майже половина хлопчиків (44%) у вільний час спілкуються з друзями по Інтернету. Кількість дівчаток, «живучих у мережі», на 4 % менше. Найменш інтернет-залежними виявилися учні 6-8 класів — кожен третій з них взагалі не спілкується з друзями по Інтернету й ще третя частина підлітків молодшого віку всього раз у тиждень вибирають комп’ютер для бесіди з однолітками.

Соціологічне дослідження «Стан і причини здоров’я українських підлітків» було проведено ЮНІСЕФ у рамках міжнародного проекту «Здоров’я й поведінкові орієнтації учнів». Усього було опитано 10343 респондента віком 11-17 років, які навчаються в загальноосвітніх школах, професійно-технічних училищах і вищих навчальних закладах I-II і  III-IV рівнів акредитації. Отримані дані є репрезентативними.

Loading...