Польський консул у Луцьку презентував виставку про події березня 1968-го року

Польський консул у Луцьку презентував виставку про події березня 1968-го року

21 березня у Луцькій галереї мистецтв відкрилась виставка, присвячена бунтам молоді, що відбувалися в університетських містах Польщі у березні 1968-го року.

Автор: Ольга ЮЗЕПЧУК / Джерело: Відомості

21 березня у Луцькій галереї мистецтв відкрилась виставка, присвячена бунтам молоді, що відбувалися в університетських містах Польщі у березні 1968-го року. Експозиція збирається з 2003-го року. В обласному центрі Волині її представили з ініціативи Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку та Бюро публічної освіти Інституту національної пам’яті.

«Березень 1968-го — це один із найважливіших історичних моментів у історії Польщі після Другої світової війни, — зауважив на відкритті виставки генеральний консул РП у Луцьку Томаш Янік. — Тоді піднялися Варшава й інші університетські міста. Студенти, молоді робітники, науковці висловили протест проти тодішньої влади. Це був бунт цілого покоління. Можна сказати, що цей шлях привів до виникнення у 1980-му році загальнонаціонального руху «Солідарність».

Польські студенти, які виступали під гаслами свободи, мали на увазі ті ж цінності, що й чеські, й словацькі молоді люди під час Празької весни.

Ті ж, хто після березня-68 емігрував із Польщі, найчастіше говорять про ганебну антисемітську кампанію. Зі 3,5 мільйона польських євреїв після війни залишилося двісті-триста тисяч. Але під тиском влади, що досягнув апогею саме в березні 1968-го, який ставив під сумнів їхню «польськість», вони швидше говорили «я з Польщі», ніж «я поляк». Після хвилі еміграцій у 1960-х у Польщі залишилося двадцять-тридцять тисяч євреїв.

Loading...