«Луцькреклама» може знову повернутися до відкатів?
Керманичі області вже неодноразово ставили під сумнів існування комунальних підприємств як таких.
Керманичі області вже неодноразово ставили під сумнів існування комунальних підприємств як таких. Йде мова про ліквідацію тих, які прибутків не приносять, а лише проїдають бюджетні гроші. Ті ж, що дають собі раду самотужки та ще й поповнюють місцеву казну, спокійно можуть працювати на госпрозрахунку. Луцькі чиновники начебто теж розпочали аналіз діяльності комунальних підприємств міста.
Під пильним контролем Миколи Романюка перебувають у першу чергу кризові установи, такі як «Автопарксервіс», «Зелене господарство», Луцьке підприємство електротранспорту. Розглядаються можливості та доцільність їх подальшого функціонування. Як не як, а фінансує їх міський бюджет, а в нинішніх умовах, коли борги міста становлять більше 200 мільйонів гривень, зайві витрати ні до чого. Одначе на фоні всього цього в міській раді почали активно лобіювати відновлення діяльності такого комунального підприємства, як «Луцькреклама».
Створили його у 2004 році. Все було б добре, якби не одне «але». Реклама, звісно, бізнес прибутковий, але гроші, отримані від оренди рекламних площ, за законом мали б йти до міської казни. Вони йшли, проте не всі. Якщо більшість комунальних підприємств ледве зводили кінці з кінцями, то «Луцькреклама» могла собі дозволи купувати легкові автомобілі для працівників і щомісячно давати надбавки до зарплати. Врешті-решт, лавочку, як то кажуть, прикрили. З першого квітня 2010 року функції цього комунального підприємства перейшли до департаменту підприємництва. Троє працівників успішно справлялися з цією роботою.
Депутат міської ради Роман Романюк виступає проти відновлення «Луцькреклами». Як досвідчений фінансист, він каже, що це недоцільно, бо стане зайвим навантаженням на бюджет.
— Про діяльність будь-якого підприємства треба говорити з економічної точки зору. Крім того, цифри говорять самі за себе. «Луцькреклама» прибутки отримувала, та значну їх частину вона «проїдала» на різноманітні премії, доплати. У 2008 році надходження від діяльності КП «Луцькреклама» склали 1 мільйон 381 тисячу гривень, а до міського бюджету з цієї суми надійшло менше половини — 600 тисяч гривень. У 2009 році прибутки сягнули 936 тисяч гривень, але лише 400 тисяч надійшли до казни. Заробітна плата працівників «Луцькреклами» була високою, підприємство купувало автомобілі, іншими словами, жило на широку ногу. Розформування розпочалося в середині літа — на початку осені. Департамент підприємництва почав виконувати функції «Луцькреклами» з весни 2010 року. Від березня до кінця минулого року департамент підприємництва отримав 1 мільйон 376 тисяч прибутку і 1,3 мільйона перерахував до міської казни. Різниця відчутна. Врахуйте, що цю роботу виконували не десять робітників, а всього три, — повідав Роман Романюк.
Депутат також розповів, що питання відновлення діяльності підприємства розглядали на засіданні постійної комісії з питань торгівлі, послуг і розвитку підприємництва. Інтереси КП представляв лише пан Гальченко, який так і не спромігся чітко аргументувати доцільність створення «Луцькреклами», мовляв, просто треба. Крім того, депутати просили надати бізнес-план підприємства. З’ясувалося, що і його нема.
Начальник міського управління розвитку підприємництва та реклами Олександр Козлюк підтвердив, що фінансова картина з наповнення бюджету від реклами покращилася, коли за це взялися фахівці департаменту підприємництва. Чи доцільно створювати «Луцькрекламу», посадовець не має права коментувати, проте каже: щоб працювати з рекламістами, не обов’язково мати окрему структуру.
Прихильниками відновлення діяльності «Луцькреклами», що стало зрозуміло на останньому сесійному засіданні, є міський голова Микола Романюк, його заступник Василь Байцим, а з міських депутатів КП активно «просуває» «свободівець» Олег Чернецький. Опоненти згаданих чиновників кажуть, що не сумніваються у тому, що будуть вигадані нові шляхи, аби все-таки проштовхнути цю справу. І вони мали рацію.
Представник юридичного відділу Луцької міської ради Наталія Юрченко розповіла, що новостворене підприємство, крім зовнішньої реклами, опікуватиметься ще й вивісками у місті. Мовляв, відродженню «Луцькреклами» сприятиме досвід інших міст України, де діють такі підприємства, зокрема, Львова, Києва, Одеси, Сум, Кременчука. Відповідно до статуту, 75% від отриманих коштів йтиме до міської казни, а ще 25% — залишатиметься для «Луцькреклами». Планується, що на підприємстві працюватиме до сімох осіб. Транспортні витрати мають бути невеликими — лише на проїзні квитки у тролейбусах.
Рекламісти Луцька теж не в захваті від повторної появи «Луцькреклами». Один із розповсюджувачів рекламної продукції розповів «Відомостям», що це перший крок до того, що їх знову змусять давати «відкати» за надання місця на розміщення реклами. Крім того, як з’ясувалося, плата за рекламу через департамент підприємництва є набагато нижчою, бо не враховує ПДВ.
Директор однієї з рекламних компаній Луцька каже, що коли обов’язки «Луцькреклами» перейшли до департаменту підприємництва, то він забув, що таке раз на місяць їздити до директора КП і платити гроші за пріоритети чи за те, щоб «порішати» місце на рекламу.
У понеділок питання про відновлення діяльності «Луцькреклами» розглядали на сесії. Не дивлячись на суперечки, три десятки депутатів, більшість яких «бютівці» та «свободівці», проголосували «за» відновлення її діяльності. Очевидно, кулуарні перемовини не були марними.