Енергозберігаючі лампи можуть становити небезпеку для здоров’я

Енергозберігаючі лампи можуть становити небезпеку для здоров’я

Постійно зростаючі тарифи на енергоносії заставляють усе більше задумуватися про економію.

Автор: Наталка Слюсар / Джерело: Відомості

Постійно зростаючі тарифи на енергоносії заставляють усе більше задумуватися про економію. Тому у квартирах і будинках багатьох волинян для освітлення приміщень з’являються економні лампи. Термін їх придатності — до трьох років. Економія електроенергії — суттєва. Проблема — в утилізації. Куди подіти лампи після того, як вони відслужили свій вік, дізнавалися «Відомості».

Здавалося б, у чому проблема — чому б не взяти лампу та не викинути її в сміття разом із іншими відходами? Річ у тім, що люмінесцентні лампи містять у собі пари ртуті, які при ушкодженні жарівки потрапляють у повітря. А це становить потенційну небезпеку для життя та здоров’я.

— Відходи люмінесцентних ламп мають перший клас небезпеки, — розповів «Відомостям» начальник відділу оперативного екологічного міжрайонного контролю Держекоінспекції у Волинській області Анатолій Штондін. — Усі підприємства Волині мають договори з фірмами, які займаються утилізацією цих ламп. Інша річ — населення. Тут ніякого контролю. Відпрацьовані лампи потрапляють у контейнери для сміття, що поруч із будинками. Лампи зроблені зі скла, тож імовірність того, що при перевезенні від контейнера до сміттєзвалища вони не розіб’ються, дуже мала. Тож усі ртутні випари осідають біля людського житла. До того ж ртуть може завдати шкоди, потрапивши з побутовими відходами на звалище. Лише один грам цієї речовини здатний призвести до забруднення понад 3,3 млн. куб. м повітря. А проникаючи з дощовою та талою водою в ґрунт, ртуть отруює підземні води. Згодом це все потрапляє до водогону чи криниць.

Анатолій Штондін наголосив, що цими днями спеціалістами відділу виявлено факт забруднення відпрацьованими люмінесцентними лампами в кількості 22 шт. у селі Гаразджа в лісовому масиві державного підприємства «Волинський лісовий селекційно насіннєвий центр».

— Це вкотре засвідчило про низьку громадську свідомість окремих волинян, які безвідповідально ставляться до збереження навколишнього природного середовища, — зазначив еколог.

Він повідомив, що збір відпрацьованих ламп на Волині здійснюють два підприємства — «Рівне-Екохелп» і ВТП «Екоцентр» (Львів).
«Відомостям» вдалося зв’язатися з директором останнього — Володимиром Дорошенком і запитати, куди громадяни можуть здавати використані лампи.

— Ми приймаємо лампи на складі у Луцьку, згідно з договорами, лише від підприємств. Потім вивозимо їх у Донецьку область, на Микитівський ртутний комбінат. З населенням же виникає проблема. Питання у тому, хто заплатить за утилізацію, — зазначив Володимир Дорошенко. — Міські ради не хочуть брати на себе додатковий фінансовий тягар. Наскільки мені відомо, у Європі ціна утилізації закладається у вартість самої лампи. У нас же це зробити важко. Адже ними торгують і в супермаркетах, і на ринках. Це питання мають вирішувати на загальнодержавному рівні.

Володимир Дорошенко порадив тим, у кого лампа вийшла з ладу, викидати її в упаковці — це зменшить ризик того, що скло розіб’ється.
Наскільки розбиті люмінесцентні лапми можуть бути небезпечними для здоров’я людей, головний санітарний лікар області Наталія Янко не змогла відповісти — досліджень ніхто не проводив. Проте зазначила, що санітарні лікарі неодноразово вносили пропозиції до центральних органів влади щодо утилізації економічних ламп на побутовому рівні. Поки — ніякої відповіді.

Loading...