Підвищений тиск спричиняють перевантаження нервової системи

Підвищений тиск спричиняють перевантаження нервової системи

Багато хто легковажно ставиться до харчування, не усвідомлюючи його значення для здоров’я. Раціон, збагачений калієм, кальцієм, магнієм, із низьким вмістом солі та жиру, є основою профілактики і лікування артеріальної гіпертензії — підвищеного тиску.

Джерело: Відомості

Багато хто легковажно ставиться до харчування, не усвідомлюючи його значення для здоров’я. Раціон, збагачений калієм, кальцієм, магнієм, із низьким вмістом солі та жиру, є основою профілактики і лікування артеріальної гіпертензії — підвищеного тиску. Про фактори ризику та засоби запобігання цій хворобі розповідає лікар-кардіолог Луцької міської клінічної лікарні Ростислав Зубик.

— Артеріальна гіпертензія (гіпертонія) характеризується тривалим підвищенням тиску в артеріях великого кола кровообігу до 140/90 міліметрів ртутного стовпчика і вище. Оптимальним вважається тиск 120/80 мм рт. ст., нормальним та високонормальним — від 130/85 до 139/89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий, ніж 140/90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160/100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180/110 — ІІІ ступеня. Є ще такий різновид гіпертонії, як ізольована систолічна гіпертонія — це коли верхній тиск перевищує 140, а нижній — менший за 90. Підвищений артеріальний тиск призводить до потовщення стінок серця, збільшення його розмірів, ураження коронарних судин, судин головного мозку. Також розвивається серцева недостатність, підвищується ризик виникнення інфаркту міокарда, інсульту, порушується функція нирок, погіршується зір.

— Від чого залежить рівень тиску?

— Від активності людини. Наприклад, серце не має потреби працювати швидко, коли ви відпочиваєте, — тоді тиск є досить низьким. А коли ви виконуєте фізичну роботу чи займаєтеся спортом, потрібні великі обсяги крові для постачання кисню м’язам, і артеріальний тиск підвищується. Як правило, тиск зростає і під час стресу — коли людина налякана чи роздратована, наднирники починають виробляти гормон стресу — адреналін, який змушує серце битися сильніше і частіше.

— Які основні фактори ризику виникнення недуги?

— Причинами гіпертензії є перевантаження нервової системи внаслідок стресів, неправильний режим життя (перевтома, недостатній відпочинок і сон, знижена фізична активність), порушення харчування та спадковість. Є й інші фактори. Паління: нікотин значно підвищує артеріальний тиск. Через одну хвилину після випалювання цигарки тиск підвищується на 15 мм рт. ст., а на 4-й хвилині — на 25 мм рт. ст. Алкоголь: особи, які щодня вживають спиртні напої, більш схильні до гіпертензії, ніж ті, хто не полюбляє високих градусів. Прийом алкоголю в середньому піднімає кров’яний тиск на 6/5 мм рт. ст. Тому рекомендую обмежити вживання алкогольних напоїв дозою 20-30 мл у перерахунку на чистий спирт на добу для чоловіків, 10-20 мл — для жінок. Спричиняє розвиток артеріальної гіпертензії і кава. В осіб, які не вживають каву регулярно, артеріальний тиск може піднятись на 5–20 мм рт. ст. після випитої чашки. Щоб виявити, як вона впливає на організм, потрібно виміряти тиск за 30 хвилин до вживання кави і через півгодини потому.

Якщо тиск піднявся хоча б на 10 мм рт. ст., значить, ви чутливі до кофеїну. Варто поменше захоплюватися солоним. Обмеження вживання кухонної солі до 5 г на добу (0,5-1 чайна ложка) дозволить знизити АТ на 8 мм рт. ст., ризик виникнення інфаркту міокарда — на 16%, інсульту — на 23%. Тому рекомендую не досолювати готові страви, вживати несолені сорти сиру, риби, обмежити вживання консервів, копченостей, ковбас. Для покращення смаку їжі краще і здоровіше використовувати часник, цибулю, прянощі, лимонний сік. Також серед факторів, які спричиняють артеріальну гіпертензію, — ожиріння. Зайва вага підвищує ризик виникнення хвороби в 2-4 рази, а от зменшення маси тіла на 10 кг дозволяє знизити рівень артеріального тиску на 10-20 мм рт. ст. Допоможе дієта з низьким вмістом жирів, великою кількістю овочів та фруктів (не менше 300 грамів у день), бажано обмежити вживання цукру (до 5-6 чайних ложок).

— Як лікується гіпертензія?

— Хворий повинен зрозуміти, що лікування є пожиттєвим. Контроль підвищеного тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та зміни способу життя. Лікування ґрунтується на застосуванні таблетованих препаратів тривалої дії.

— Чи є якісь загальні профілактичні поради?

— Дотримуйтеся 4–5-разового харчування, без переїдання, особливо на ніч. У людей, котрі ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення гіпертензії вищий на 20-50%. Рекомендую для профілактики щоденні інтенсивні фізичні вправи тривалістю 30-45 хвилин, що дозволяє знизити АТ ще на 8–10 мм рт. ст. Мій рецепт — побільше свіжого повітря, позитивних емоцій, фізичного руху, менше переглядів телепередач, не засиджуватися за комп’ютером, хороший сон, вечірні прогулянки, здорова їжа.

Loading...