Смоктання соски і м’яка їжа — шлях до викривлення зубів

Смоктання соски і м’яка їжа — шлях до викривлення зубів

Зміни профілю обличчя, неприваблива усмішка, викривлення зубів… Час відвідати лікаря-ортодонта — сьогодні вони здатні виправляти найрізноманітніші дефекти. Хоча цим проблемам можна й зарадити — не допускати ранньої втрати молочних зубів та шкідливих дитячих звичок.

Джерело: Відомості

Зміни профілю обличчя, неприваблива усмішка, викривлення зубів… Час відвідати лікаря-ортодонта — сьогодні вони здатні виправляти найрізноманітніші дефекти. Хоча цим проблемам можна й зарадити — не допускати ранньої втрати молочних зубів та шкідливих дитячих звичок.

— Зубо-щелепні аномалії були завжди, — розповідає лікар-ортодонт Марія МАКАРИЧЕВА. — Вони пов’язані з низкою причин. До негативних факторів, що впливають на кривизну зубів, можна віднести шкідливі дитячі звички: смоктання соски й пальця та ротове дихання, що є наслідком несвоєчасного лікування захворювань носоглотки. Це може бути і вживання м’якої їжі, що не навантажує жувальну мускулатуру, рання втрата та нелікування молочних зубів. Звісно, не треба забувати у таких випадках і про спадковий фактор, гормональні порушення та обмінні процеси в організмі. Перенесені запальні кісткові захворювання теж нерідко викликають деформацію зубів. Але більшості недолікам із деформацією можна запобігти у ранньому віці.

Якщо батьки помічають певні проблеми із зубами дітей, потрібно звертатися до лікарів-ортодонтів, продовжує Марія Макаричева. — Ще у молочному прикусі призначають міогімнастику — вправи для язика, жувальних м’язів, кругового м’яза рота. Таке нескладне лікування у подальшому допоможе уникнути шкідливих дитячих звичок і тривалого апаратного лікування — носіння пластин, брекетів. Те саме стосується і ранньої втрати молочних зубів, які не лише беруть участь у пережовуванні їжі, а й зберігають місце для постійних зубів.

— Апаратне лікування зубів або використання різноманітних пластин, за потреби, здійснюємо у період зміни зубів із молочних на постійні у віці п’яти років, — продовжує Марія Макаричева. — Ортодонтичне лікування є знімне та незнімне — так звана брекет-система. Коли ще є молочні зуби, використовуємо знімну пластину. Знімні апарати — це ті, котрі пацієнт сам одягає і носить по 12-14 годин на добу, переважно у нічний час. Найголовніше, щоб вони «носились» не в коробочці, а в роті, інакше користі не буде. Та знімна пластина може дещо розширити зубний ряд за невеликої щільності зубів, переміщати зуби лише у певному напрямку.

А брекер-система переміщує зуби у трьох площинах. Пластина складається із замочків, які фіксуються на зубах, ортодонтичних дуг, кілець та інших допоміжних матеріалів. Для кожного зуба існує свій відповідний брекет, який створено таким чином, що в ньому вже закладено інформацію про правильне розташування зуба у зубному ряду. Він є ніби персональним комп’ютером для кожного зуба. Саме вирівнювання здійснюється за допомогою термоактивних дуг, які в порожнині рота під дією температури тіла починають «працювати» і вирівнювати зуби. Брекет-система використовується для дітей, в яких вже сформовано постійний прикус, і дорослих пацієнтів.

За словами лікаря, брекет-система на сьогодні — найбільш прогресивна техніка в ортодонтії.Металеві, пластикові, керамічні брекети, ті, які наклеюються на зовнішню поверхню зубів, брекети, які розташовуються на внутрішній стороні зубів (лінгвальна брекет-система)... Як розібратися у такій різноманітності? Допоможе лікар-ортодонт. Ваш син-підліток соромиться усміхатися і боїться не сподобатися однокласницям? Таким дітям запропонують пластикові або керамічні зовнішні брекети. Керамічні, приміром, «маскуються» на поверхні зубів і менш помітні.

— При лікуванні брекет-системою, звичайно, можна відчути легкий дискомфорт, — каже лікар-ортодонт. — Але тривалість цього неприємного періоду — 3-5 днів. Подальше лікування і рух зубів безболісні. На мову і якість життя брекети не впливають.

Емаль зубів брекети не псують, запевняє Марія Макаричева. Проблеми можуть бути в іншому. Рештки їжі з надзвичайною легкістю накопичуються навколо брекета, і якщо не чистити зуби хоча б 2 рази в день — зранку, після сніданку, і ввечері, після їжі, то може розвинутись карієс. Для догляду за порожниною рота під час лікування пацієнт отримує спеціальні щіточки, ортодонтичні пасти, ополоскувачі для рота — дотримуватись особливої гігієни по догляду за порожниною рота потрібно. Раз у півроку необхідно приходити на професійну гігієну ротової порожнини.

— Ортодонтичне лікування, залежно від складності патології, віку людини та її організованості, триває від року до трьох, — веде розповідь лікар. — Та зараз є нове покоління брекетів, яке не потребує щомісячних консультацій та оглядів спеціаліста. При цьому термін лікування і кількість візитів до лікаря-ортодонта значно скорочується.

А після зняття брекет-системи слід закріпити отримані результати. Аби зуби не почали дещо зміщуватися, радимо пацієнтам використовувати спеціальні утримуючі знімні капи чи ретейнери (прозорі пластини, які закріплюються на внутрішній поверхні зубів).

І не потрібно відкладати візит до лікаря, застерігає Марія Макаричева, щойно почнуть псуватися чи випадати зуби. Несвоєчасне лікування і деформація призводить до викривлення зубів. Відвідини ортодонта раз в півроку — хороша профілактика для дітей і дорослих.

Loading...