Майже кожен другий має проблеми з хребтом

Майже кожен другий має проблеми з хребтом

За нинішні блага цивілізації, які полегшують працю і побут, люди розплачуються малорухливим способом життя, а отже, власним здоров’ям.

Автор: Ольга ЮЗЕПЧУК / Джерело: Відомості

За нинішні блага цивілізації, які полегшують працю і побут, люди розплачуються малорухливим способом життя, а отже, власним здоров’ям. За статистикою, хворі, які звертаються зі скаргами на болі у спині, в руках чи ногах, посідають друге місце після пацієнтів із респіраторними захворюваннями. Майже кожна друга людина працездатного віку має проблеми з хребтом, дуже часто це грижа міжхребцевого диска. Про причини цієї недуги, методи лікування та профілактику розповідає лікар-невролог Луцької міської клінічної лікарні Тетяна Вольга.

— Хребет складається з хребців, між якими є хрящова тканина. Вона відіграє роль амортизатора, забезпечує гнучкість хребта під час руху, — каже Тетяна Михайлівна. — Міжхребцевий диск має жорстке зовнішнє фіброзне кільце та м’яке внутрішнє пульпозне ядро. З віком, на фоні фізичних навантажень, хрящова тканина навколо пульпозного ядра змінюється, втрачає пружність, у кільці утворюються тріщинки. Грижа міжхребцевого диска — це хвороба переобтяженого хребта, це плата за підняття вантажів, тривале сидіння в автомобілі, за комп’ютером, перед телевізором, у зігнутому положенні.

При грижі міжхребцевого диска невелика частина пульпозного ядра виштовхується через розрив фіброзного кільця назовні, у спинномозковий канал. Кила тисне на нервові закінчення, судини, спинний мозок.

— Які фактори ризику виникнення грижі міжхребцевого диска?

— Хребет витримує величезне навантаження по вертикалі. Тому навіть анатомічно так складено: шийні хребці найменші, грудні трохи більші, а поперекові найбільші, — пояснює лікар-невролог. — Грижі дисків — це прояви остеохондрозу хребта, а остеохондроз — це дегенеративне захворювання хрящової тканини та реактивні зміни в суміжних хребцях. Тож основним фактором ризику є старіння і дегенерація дисків. Крім того, певні вади сприяють ранньому розвитку остеохондрозу: незрощення дужок хребта, перехідні хребці (більше або менше норми в різних відділах), сколіоз. Небезпечним є ожиріння, адже надмірна маса тіла викликає додаткові навантаження на диски в нижній частині спини. Підвищений ризик виникнення гриж міжхребцевих дисків у високих людей (високими вважаються чоловіки вище 180 см і жінки вище 170 см). Значну роль відіграють професійні фактори, пов’язані з навантаженнями на хребет: важка фізична праця, тривале сидіння чи стояння в одному положенні.

— Як запідозрити міжхребцеву килу?

— На першій стадії пульпозне ядро трошки зміщується, вип’ячується, але ще нема розриву фіброзного кільця. Клінічним проявом на цій стадії є різкий біль — простріл, що супроводжується м’язовим напруженням у тій зоні. На другій стадії пульпозне ядро випадає з кільця. Залежно від того, де знаходиться грижа, хворі відчувають різні симптоми. Якщо кила у шийному відділі хребта, людина найчастіше страждає від болю в плечах і руках, оніміння пальців, запаморочення, головного болю. Хворі на грижу грудного відділу відчувають біль у грудному відділі хребта, особливо під час роботи у фіксованому положенні. Кила поперекового відділу характеризується болем у попереку, по всій довжині ніг, іноді він проявляється лише у ступні або гомілці. При стисканні спинного мозку можливі парези — слабкість у руках і ногах.

При підозрах на спинну грижу треба обов’язково звертатися до лікаря, а не витрачати час на так званих народних цілителів, — наголошує Тетяна Вольга. — У Луцькій міській клінічній лікарні на сьогодні є усі діагностичні можливості: комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, рентген, які дозволяють побачити незначні зміщення диска (протрузія), запальний процес, грижу, будь-які проблеми, що є у хребті. Важливо знати, що багато захворювань мають перебіг, подібний до остеохондрозу. Це і онкологія, і запальні процеси, і ревматологічні хвороби, тому в першу чергу треба встановити правильний діагноз.

— Яке лікування?

— Терапія призначається залежно від розміру та розміщення кили. Перший етап лікування — консервативний: із застосуванням медикаментів, фізіотерапевтичних процедур. Оперативне втручання показане при стійкому больовому синдромі, грижах великого розміру, парезах кінцівок. У стадії ремісії (ослаблення або зникнення симптомів хвороби) застосовується санаторно-курортне лікування. Добра терапія у волинських санаторіях «Лісова пісня», «Червона калина», «Пролісок». У «Хмільнику» застосовуються радонові ванни, у «Саках», «Куяльнику» — грязьові.

— Чи входять у комплекс лікування мануальна терапія, масаж?

— Масажі призначаються тоді, коли больовий синдром вдалося зменшити. При інтенсивному болю масаж може навіть погіршити стан. Його завдання — розслабити, бо грижа диска, крім болю, супроводжується напруженням м’язів. Мануальна терапія має проводитися тільки спеціалістом. А так звані вправляння, які практикують різні «бабусі-дідусі», можуть тільки зашкодити. Коли грижі ще нема, а тільки протрузія, то такі втручання можуть спричинити прорив кільця. Не раз після такого «лікування» хворі потрапляють до нас зігнутими, скрученими, з сильними болями. А ускладнення зазвичай мають незворотний характер, бо нервові закінчення, пошкоджені внаслідок перетискання грижею, не відновлюються. Можливий навіть параліч, і людина назавжди залишиться глибоким інвалідом.
Так само плачевні наслідки може мати «розганяння солей». Ніякі солі не відкладаються. Коли включаються фактори ризику, у хребті відбуваються дегенеративні зміни в хрящовій тканині, тож жодні травички їх не «розженуть».

— Як вберегтися від проблем із хребтом?

— Найефективніша профілактика — гімнастика. У наш вік гіподинамії треба робити хоча б елементарні вправи, щоб зміцнювати м’язи спини, зв’язки навколо хребта. Хто має сильний м’язовий корсет, у того менше проблем із хребтом. Тримайте спину прямо, особливо коли сидите тривалий час, оскільки найбільше навантаження на хребет саме в сидячому положенні. І стежте за вагою, щоб зайві кілограми не збільшували тиск на хребет.

Loading...