Мікроби атакують, а відбиватися скоро буде нічим

Мікроби атакують, а відбиватися скоро буде нічим

Коли на початку ХХ століття з’явилися перші антибіотики, їх проголосили чудодійними ліками, дивом сучасної медицини. Вони дозволили лікувати інфекційні хвороби, які щорічно забирали мільйони людських життів.

Автор: Ольга Юзепчук / Джерело: Відомості

Коли на початку ХХ століття з'явилися перші антибіотики, їх проголосили чудодійними ліками, дивом сучасної медицини. Вони дозволили лікувати інфекційні хвороби, які щорічно забирали мільйони людських життів. Такі серйозні хвороби, як сифіліс, гонорея, проказа і туберкульоз, значно ослабли.

Та сьогодні медики б'ють на сполох, адже мікроби, що їх мають знищувати антибіотики, стають нечутливими – резистентними – до дії антибактеріальних препаратів. Саме стійкість до протимікробних препаратів і її глобальне розповсюдження є темою Всесвітнього дня здоров'я-2011.

Через поширення патогенів із лікарською стійкістю все більше основних лікарських засобів втрачають ефективність. За словами заступника начальник управління охорони здоров'я Волинської облдержадміністрації Івана Грицюка, певні групи антибіотиків стають непотрібними значно швидше, ніж створюються ліки-замінники. А дослідження і розробка нових протимікробних препаратів практично припинилися.

Наслідки пристосування мікробів до антибіотиків страшні. Вже зараз лікарі не можуть побороти хіміорезистентні форми туберкульозу, часто до інфекцій в ослабленому організмі приєднується ВІЛ.

Якщо резистентність поширюватиметься такими ж темпами, то незабаром  багато поширених інфекційних захворювань лікувати буде просто нічим.

Як заявила генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен, відповідальність за такі зміни цілком лежить на людях. Нерозумне і неналежне використання протимікробних препаратів є головними причинами медикаментозної стійкості.

«Сюди відноситься зловживання ліками, коли вони відпускаються в дуже великих кількостях, іноді «про всяк випадок», іноді на прохання пацієнта, але часто для того, щоб лікарі та фармацевти заробили більше грошей», - визнає доктор Чен.

Також хворі часто припиняють лікування, щойно їм стає краще, хоча потрібно завершити курс лікування, необхідний для повного знищення збудника захворювання. Крім того, антимікробні ліки даються не від тієї хвороби, тобто без підтвердження діагнозу.

І сюди ж відноситься широкомасштабне щоденне використання протимікробних препаратів. У деяких країнах світу більше 50% обсягу всіх вироблених протимікробних препаратів використовується в тваринництві. А як свідчать фактичні дані, патогенні мікроорганізми, які стали резистентними до препаратів в організмі тварин, можуть передаватися людям.

Loading...